SON DAKİKA

Deshanelerden dönüşüm için 117 başvuru

Ömer Faruk Yelkenci, deshanelerden özel okula dönüşüm için 117 başvuru yapıldığını açıkladı.
10 Temmuz 2014, Perşembe - 17:46
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, dershanelerden özel okula dönüşüm sürecinin hızlı başladığını belirtti. Yelkenci, "Başvuruların, 7 dönemde 1 Eylül 2015'e kadar süreceğini ilan etmemize karşın ilk bir ayda özel okula dönüşmek için yapılan başvuru sayısı 117'ye ulaştı" dedi.
 
Yelkenci, dershanelerin özel okula dönüştürülmesine yönelik programa kurucu veya kurucu temsilcisi tarafından, 2 Hazira’dan itibaren başvuru almaya başladıklarını anımsattı.
      
Başvuruların 7 dönemde 1 Eylül 2015'e kadar süreceğini hatırlatan Yelkenci, bu kapsamda birinci dönem başvurularının 2 Haziran-4 Ağustos, ikinci dönem, 5 Ağustos-27 Ekim, üçüncü dönem, 28 Ekim-31 Aralık, dördüncü dönem 2 Ocak- 2 Mart 2015, beşinci dönem 3 Mart-4 Mayıs 2015, altıncı dönem 5 Mayıs-6 Temmuz 2015, yedinci dönem başvurularının ise 7 Temmuz-31 Ağustos 2015'te alınacağını anlattı.
      
Başvurusu kabul edilenler yakında açıklanacak
      
Başvuruların, kurucu veya kurucu temsilcisi tarafından, MEB Bilişim Sistemleri'nde (MEBBİS) oluşturulan Dönüşüm Programı Modülü üzerinden yapıldığını belirten Yelkenci, "Dershanelerin, dönüşümle ilgili sürece çok olumlu baktığı bir noktaya geldik. Eğitim sistemimize okul olarak katılacakları için yaptığımız hazırlıklarda ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu görüyoruz" dedi.
 
Yelkenci, şöyle konuştu:
 
"31 Mayıs'ta dershanelerin özel okula dönüşümüne ilişkin kılavuzu yayınladık ve başvuru koşullarını belirledik. Dershaneler de 2 Haziran'dan itibaren başvurularını MEBBİS üzerinden yapmaya başladılar. 2 Haziran'da başlayan ilk başvuru dönemimiz, 4 Ağustos'a kadar sürecek. Bu tarihten sonra, özel okula dönüşmek için mevzuata uygun şekilde yapılan başvurulardan kabul edilenleri ilan edeceğiz." 
      
Yelkenci, başvuruların 7 dönemde 1 Eylül 2015'e kadar süreceğini ilan etmelerine ve dershanelerin bu konuda zamanlarının olmasına karşın ilk bir ayda özel okula dönüşüm için müracaat etmek isteyen dershane sayısının 117'ye ulaştığını bildirerek, "Bu sayı her gün daha da artıyor. Biz dershanelerden özel okula dönüşüm mevzuatını hazırlarken sivil toplum kuruluşu ve bu sürecin içindeki dershanelerle birlikte çalıştık. Dolayısıyla dershanelerin dönüşüm sürecinde beklentilerini devlet olarak büyük oranda karşıladığımızı düşünüyoruz. Şu anki 117 başvuru, bakanlığımızın beklediği ve arzu ettiği bir rakam. Süreç normal işliyor." diye konuştu.
      
Yeni mevzuatlar çıkınca istek artacak
      
Ömer Faruk Yelkenci, dershanelerden özel okula dönüşüm sürecinin hızlı başladığını dile getirerek, şöyle dedi:
 
"7 dönem sonunda dönüşüm sürecinde belirlediğimiz hedefe ulaşacağız. Dershanelerden aldığımız bilgilere göre, özel okula dönüşmek için hazırlıklarını sürdürüyorlar. Yakında özel okula dönüşeceklere yapılacak eğitim öğretim desteğini detaylı olarak açıklayan bir tebliğ yayımlayacağız ayrıca MEB'e bağlı olan taşınmazların ihalelerinin nasıl yapılacağına dair İnşaat Emlak Dairesi'nin de bir mevzuatı çıkacak. Bu düzenlemelerin ardından, dershanelerin hazırlık sürecini tamamlayıp özel okula dönüşüm taleplerinin artacağını biliyoruz. Çünkü sektörle sürekli irtibat halindeyiz."
      
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, özel okula dönüşmek için başvuru yapan dershanelerin net sayısının 1 Eylül 2015'de belirlenebileceğini sözlerine ekledi.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:11
Güneş
05:47
Öğle
13:01
İkindi
16:51
Akşam
20:06
Yatsı
21:35
Diğer Haberler