SON DAKİKA

Trump gelişen ülkere zararlı!

06 Kasım 2016, Pazar - 17:17
Analistler,  ABD başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Donald Trumpın kazanması durumunda Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu gelişmekte olan ekonomilerin olumsuz etkilenebileceğini ve böyle bir sonucun risk oluşturabileceğini belirtti.

ABD’nin iç ve dış politikaları açısından büyük önem taşıyan seçimlerin küresel ekonomiye etkileri de merakla bekleniyor.

HILLARY OBAMA’NIN DEVAMI

ABD’de başkanlık için yarışan Demokrat Hillary Clinton’ın ekonomi politikaları genel olarak Obama yönetiminin devamı niteliğini taşırken, Cumhuriyetçi Trump ise popülist söylemleriyle dikkati çekiyor. 

Analistler, seçimleri Donald Trump’ın kazanması durumunda Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu gelişmekte olan ekonomilerin bundan olumsuz etkilenebileceğini ve böyle bir sonucun risk oluşturabileceğini belirtiyor.

’TÜRKİYE İÇİN İYİ BİR SONUÇ OLMAZ’

Berenberg Türkiye Ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland, Trump’ın dünya ekonomisi için en büyük risklerden bir tanesi olduğunu kaydetti.

Trump’ın ne yapacağı belli olmayan bir aday olduğunu vurgulayan Hungerland, özellikle uygulamak istediği dış politikanın yatırımcılar için belirsizlik oluşturabileceğini anlattı. 

Wolf-Fabian Hungerland, Trump’ın ABD Başkanı olması durumunda gelişmekte olan piyasalarda da belirsizliğin hakim olabileceğini belirtti. 

Hungerland, Trump’ın başkan olmasının Türkiye için iyi bir sonuç olmayacağı tahmininde bulundu.

’EN ÇOK MEKSİKA ETKİLENİR’

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Cristian Maggio, Trump’ın kazanması durumunda bütün gelişmekte olan piyasaların olumsuz etkilenebileceğini belirtti.

Trump’ın kazanması sonrasında gelişmekte olan para birimlerinin ve hisse senetlerinin değer kaybedebileceğini ifade eden Maggio, Türkiye piyasasının da bu etkilenen grup içerisinde olabileceğini aktardı.

Maggio, Meksika gibi ülkelerin böyle bir sonuçtan en fazla etkilenebileceğine dikkati çekerek, Clinton’ın kazanması durumunda ise TL’nin kısa süre de olsa güçlenebileceğini dile getirdi.

Maggio, "Aslında hangisi kazanırsa kazansın uzun vadede kayda değer bir fark olmayacak. Hatta Clinton’ın kazanması gelişmekte olan piyasalar için önemli olan emtialar üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilir" ifadelerini kullandı.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:43
Güneş
05:28
Öğle
13:00
İkindi
16:53
Akşam
20:22
Yatsı
22:00
Diğer Haberler