SON DAKİKA

FETÖ’den Clinton’a dudak uçuklatan ’bağış’

07 Kasım 2016, Pazartesi - 16:54
ABD’de Başkanlık seçimlerinin yapılmasına günler kala, Cumhuriyetçi aday Donald Trump kampanyasından Fetullah Gülen ve YPG konusunda açıklamalar geldi. Trump’ın dış politika danışmanı Walid Phares, Amerikan Türk Konseyi’nin (ATC) Washington’daki yıllık toplantıları sırasında Trump kampanyasının Türkiye ile ilgili düşüncelerini açıkladı. Daha önce Bahçeşehir Üniversitesi’nin Washington’daki şubesinde çalışan Phares, şunları söyledi:

TRUMP’IN DURUŞU BELİ: Phares, Fetullah Gülen’in iade sürecinin kim seçilirse seçilsin şubattan önce ilerleyemeyeceğini düşünüyor. Gülen örgütlenmesinin ABD’deki operasyonları yıllar içinde genişlediğini belirten Phares, "Trump’ın darbe sonrasında yaptığı açıklamaları hatırlarsanız Gülen konusunda nerede durduğunu görürsünüz. Türk halkının darbeye karşı durduğunu söyledi. Demokratik yollarla seçilmiş hükümeti destekliyor" dedi. Phares, Trump’ın konuyla ilgili henüz çok detaylı bilgisi olmadığını, seçimleri kazanırsa kasımdan, göreve geleceği ocak ayına dek ilgili dosyaları okuyup gerekli adımları atmak için hazırlık yapacağını söyledi.

’TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ İSTİYOR’

İLK BAKACAĞI DOSYA: Phares, ABD’deki Gülencilerin Clinton Vakfı ve Clinton Küresel Girişimi’ne yaptıkları bağışlarla da ilgili, "Bizim Clinton Vakfı’yla ilgili çok endişeli olduğumuzu herkes biliyor. Bir NATO üyesi olan Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü kişilerin, Clinton Vakfı’na bağış yapmış olması şoke edici olur. Trump yönetiminin ilk bakacağı dosyalardan biri bu olacaktır" dedi.

YPG GÖZDEN GEÇİRİLİR: PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG konusunda da açıklamalar yapan Phares şunları söyledi: "Bundan sonra kim göreve gelirse gelsin bu konuyla ilgilenmek zorunda. Trump kampanyası adına şunu söyleyebilirim. PKK ABD’ye göre bir terör örgütü. PKK ile operasyonel bağı olan her grupla ilgili işbirliği gözden geçirilir. Biliyorsunuz PKK’nın daha önce de Esad rejimiyle ilişkisi vardı. Trump, Suriye’de uçuşa yasak ve güvenli bölge gibi konularda Türkiye ile yakın bir işbirliği içerisinde olmak istiyor.

(Kaynak: Sabah - Ragıp Soylu)
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:46
Güneş
05:30
Öğle
13:01
İkindi
16:53
Akşam
20:21
Yatsı
21:58
Diğer Haberler