SON DAKİKA

Evde baba okulda arkadaş

13 Kasım 2016, Pazar - 15:14
Bartın’ın Kurucaşile ilçesine bağlı Tekkeönü köyünde yaşayan 53 yaşındaki Dursun Gür, oğlu Ali Tugay ile aynı üniversitenin gemi inşaatı bölümünde öğrenim görüyor.

Köyünde dededen kalma 2 katlı evde oğlu Ali Tugay (24) ile yaşayan Dursun Gür, 1986 yılında Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesinden mezun oldu. Mezun olmasının ardından dede yadigarı tersanecilik işine başlayan ve uzun yıllar bu işe devam eden Gür, 1994-1998 yıllarında Erzurum Karayazı Yatılı Bölge İlköğretim Okulu ve Bartın Karaman Köyü İlköğretim Okulunda sınıf öğretmenliği yaptı.

Öğretmenliği bırakarak tersanecilik işine yönelen Gür, şimdide Bartın Üniversitesi Gemi İnşaatı Programında oğluyla aynı sınıfta eğitimini tamamlamaya çalışıyor.

Gür, oğluna evde babalık, işte ustalık, okulda da sınıf arkadaşlığı yapıyor.

"Allah bana bu bölümü oğlumla birlikte okumayı nasip etti"
Tekkeönü köyünde aynı zamanda dede mesleği tersanecilik işini sürdüren baba Gür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğluyla öğrenim görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Oğluyla aynı zamanda tersanede de birlikte çalıştıklarını belirten Gür, "Oğlumla Gemi İnşaatı Programı bölümünde aynı sınıfta okuyorum. Bu bölümde okumak hayalimdi hep içimde bir uhde olarak kalmıştı. Allah bana bu bölümü oğlumla birlikte okumayı nasip etti. Tersanecilik işine 1986 yılında başladım. İşe başladığım ilk yıllarda sadece balıkçı teknesi yapıyordum. 1980’li yılların sonlarına doğru turizm gelişince, gezi tekneleri ve proje tekneleri siparişi almaya başladık. İşte o zaman tekne çizimleri konusunda eksik olduğumu anladım. Teknik lise mezunuyum ama gemiyle ilgili bazı hesaplamalarda zorluk çekiyordum." ifadelerini kullandı.

Gür, Erzurum ve Bartın’da sınıf öğretmenliği yaptığını ancak okumanın içinde yıllardır bir eksiklik hissettirdiğini aktararak, okuma hayalinin zaman zaman rüyalarına dahi girdiğini söyledi.

Üniversite sınavlarına oğluyla çalıştığını anlatan Gür, "Aynı evde duruyoruz, 24 saatimiz beraber geçiyor. Yemekleri beraber hazırlıyoruz işte de birlikteyiz. Aynı okulda aynı sınıfta birlikteyiz. Benim eksik olduğum bazı dersler var, bana onlarda yardım ediyor. Meslek konusunda da ben ona yardım ediyorum. Birbirimize yardımcı oluyoruz. Oğlumla birlikte okumak benim için çok gurur verici." dedi.

"Babamla okumak değişik bir duygu"
Ali Tugay Gür de babasıyla üniversite sınavına hazırlandıklarını ifade ederek, Kurucaşile ilçesinde Gemi İnşaatı Programını okumaya karar verdiklerini dile getirdi.

"Babam zaten 30 yıldır bu işin içinde. İkimiz beraber düşündük ve okumaya karar verdik." diyen Gür, şunları kaydetti:

"Babam bu bölümü okumayı çok istiyordu. Birlikte üniversite sınavına girdik ve burayı kazandık. Babamla okumak değişik bir duygu, akşam evde yemekte beraberiz, gündüz iş ve okulda birlikteyiz, yani 24 saati babamla birlikte geçiriyoruz. Sınıf arkadaşlarımız, ilk başta değişik baktılar sonra onlar da alıştı. Teorik derslerde ben babama yardımcı oluyorum. Babam da bana iş yerinde ve okulda uygulamalı derslerde yardımcı oluyor."
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:36
Güneş
05:22
Öğle
12:53
İkindi
16:46
Akşam
20:15
Yatsı
21:52
Diğer Haberler