SON DAKİKA

Doğu Anadolu ormanlarının tek kadın bekçisi

08 Mart 2017, Çarşamba - 12:06
Erzincan’da görev yapan ve Doğu Anadolu’nun tek kadın orman muhafaza memuru olan Hatice Arıkan, 5 yıldır ağaçları korumak için mücadele ediyor.Erzurum Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Erzincan Orman İşletme Müdürlüğünde görev yapan, Doğu Anadolu’daki 6 ilden sorumlu kurumdaki tek kadın orman muhafaza memuru olan 29 yaşındaki Hatice Arıkan, Süleyman Demirel Üniversitesi Orman İşletme Meslek Yüksekokulundan mezun oldu.

Çok sevdiği orman muhafaza memuru olmak için 5 yıl önce Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) giren Arıkan, sınavda başarılı olunca Kars’ın Sarıkamış ilçesinde göreve başladı.

Bir süre Sarıkamış ilçesinde görev yaptıktan sonra Erzincan’da görevini sürdüren Arıkan, ağaç seyreltme ve gençleştirme işleminin yanı sıra orman varlığına yönelik tehditlere karşı devriye gezip kilometrelerce yol katediyor.Kadın ormancı köylüleri şaşırtmış 
Hatice Arıkan, orman ve hayvanları çok sevdiğini ifade ederek, "Göreve başladığımda çok heyecanlandım. Buradaki köylülerimiz de ormanlara kendi evlatları gibi sahip çıkıyor. Bu da işimizi ve görevimizi kolaylaştırıyor." dedi.

Göreve başladığında orman köylülerinin kendisini görünce şaşırdığını aktaran Arıkan, mesleğini bazı zorlukları bulunmasına rağmen severek yaptığını dile getirdi. 

Arıkan, ilk iş gününden beri masa başında çalışmayı hiç düşünmediğini belirterek, "Bu mesleği, doğayı ve hayvanları çok sevdiğim için seçtim. Birilerinin orman ve hayvanları koruması gerekiyor. Bu kişi ben neden olmayayım diye düşündüm ve bu mesleği seçtim. Gerçekten zor bir meslek. Bu mesleği bayanların da yapabileceğini ve istedikten sonra bütün zorlukların üstesinden gelebileceklerini göstermek istedim. 7/24 sürekli görevli görünüyoruz. İhbarları değerlendiriyoruz. Gece 02.00-03.00’e kadar görevde kaldığımız oluyor." diye konuştu.Orman muhafaza memurluğunun zorluğu
Erzincan Orman İşletme Müdürü Tekin Işık da kentte 300 bin hektar ormanlık alandan sorumlu olduklarını kaydederek, 6 ili kapsayan Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki tek kadın orman muhafaza memurunun Hatice Arıkan olduğunu söyledi.

Arıkan’ın göreve başladığı günden bu yana orman köylülerinden olumlu tepkiler aldığını vurgulayan Işık, "Arıkan çalışmalarımıza bir seviye kattı ve sayesinde orman köylülerimiz ile iletişimde mesafe ve seviye aldık. Köylülerimiz çok olumlu tepkiler veriyorlar. Bayan ormancılarımız mesleğimize çok katkı sağlayacak." dedi.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:46
Güneş
05:30
Öğle
13:01
İkindi
16:53
Akşam
20:21
Yatsı
21:58
Diğer Haberler