SON DAKİKA

Ramazan davulcusu bulamayan muhtar çareyi kendisi çalmakta buldu

Nevşehir’in Acıgöl ilçesi Yukarı Mahalle Muhtarı Hasan Yalçın mahallesinde Ramazan davulunu çalacak kimse bulamayınca Ramazan davulunu kendisi çalmaya başladı.
05 Haziran 2017, Pazartesi - 10:21
Acıgöl ilçesinde bulunan Yukarı Mahalle Muhtarı Hasan Yalçın 15 yıldır mahallesinde Ramazan davulu çalınmamasının ardından Kayseri’den Ramazan ayında çalınması için davul aldı. Ramazan ayının başlamasıyla birlikte mahallesine davulcu bulamayan muhtar Hasan Yalçın çareyi kendisi davulculuk yaparak çözdü. Her gece motosikletin arkasına bağladığı römork ile sokak sokak gezerek maniler eşliğinde davul çalan muhtar Hasan Yalçın ben mahalle halkıma hizmet etmek için seçildim ve Ramazan davulcuğu yaparak mahalle sakinlerini sahura kaldırıyorum dedi. Muhtar Hasan Yalçın, "Ramazan davulunu şuanda ben kendim çalıyorum. Osmanlı’da örf ve adetlerimiz vardı. İlçemizde Ramazan davulu kaldırılmıştı. Biz Osmanlı geleneğini mahallemizde sürdürmek istedik. Mahallemizde Ramazan davulu çalınacağını sosyal medya hesaplarımızdan ve mahalle sakinleri ile birer bir görüşerek bildirdik. Mahalle halkımızda bunu uygun görünce bende Kayseri’den davulu aldım. Davulu alıp geldikten sonra Ramazan davulunu çalacak davulcu bulamadım. Teravih namazını kıldım gittim eve davulcu yok. Bu nasıl olacak dedim. Hemen aklıma Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan aklıma geldi. Reisimiz biz bu millet için varız, bu millet için hizmet edeceğiz bende bu söze istinaden hemen davulumu omzuma aldım, motosikletin arkasına binerek davula vuruyorum. Örnek insanı örnek aldım ve de devam etmeye çalışacağım. Şuanda bana para da verseler bu işi bırakmam. Ben halkım için davulu çalmaya devam edeceğim” dedi.
Mahalle Halkı Alnımdan Öptü

Muhtar Hasan Yalçın mahalle halkının 15 yıl aradan sonra Ramazan davulunun yeniden çalınmaya başlamasından dolayı beni alnımdan öptüler dedi. Yalçın, " Her evin yanına gidiyorum herkese soruyorum. Hasta olanlara bire sordum. Rahatsız oluyorsanız başka sokaktan geçeyim dedim. Onlarda beni takdirle karşılıyorlar. 15 yıldır çalınmayan davulu mahallemize getirdin muhtar diyorlar ve senin alnının öperim diyorlar. Saygı duyuyorlar” diye konuştu.
Ramazan Davulu Benim Aşk Hizmetimdir

Ramazan davulu parasını alacak mısınız sorusuna da cevap veren Acıgöl Yukarı Mahalle Muhtarı Hasan Yalçın bende para geçmez dedi. Yalçın, " Bu hizmet benim aşk hizmetimdir. Bende para olmaz. Ben bu mahalle için Allah’ın izniyle elimden geleni yapacağım yapmaya da çalışıyorum. Bizde ücret olmaz. Bu bizim mahallemize bir hediyemizdir. Mahalle halkıma teşekkür ediyorum. Onlardan hiçbir şekilde maddi anlamda para talep etmiyorum” şeklinde konuştu. 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:13
Güneş
05:48
Öğle
13:01
İkindi
16:50
Akşam
20:04
Yatsı
21:33
Diğer Haberler