SON DAKİKA

Sağlık müjdesi!

Borcu yüzünden hastaneye gidemeyen Bağ-Kur'lular, SSK'lılar ve Genel Sağlık Sigortası borçlularına torbadan müjde çıktı. Kiminin borcu dondurulacak, kiminin yapılandırılacak
14 Temmuz 2014, Pazartesi - 12:39
Türkiye'de ekonomik barışı sağlayacak olan torba yasa tasarısı, 20 milyon insanın hayatında değişikliklere yol açarken, büyük bir mağduriyeti de önlemiş olacak. Başta Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçluları olmak üzere, primini ödeyemeyen çalışan ve esnaf için sağlık hizmetlerinden yararlanma yolu da açılmış olacak.
 
BAĞ-KUR'LUYA İKİ YOL
 
Bağ-Kur'lu esnaf ve şirket ortakları, eğer 60 gün primini yatırmazlarsa sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Torba yasa, devlete olan borçlar kapsamında Bağ-Kur borçlarına da yapılandırma imkanı getiriyor.
 
Böylece borcunu yapılandıracak olan esnaf, ilk taksiti ödedikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Yine Bağ-Kur alacaklarının ve hizmetlerinin dondurulması yoluyla da Bağ-Kur'lular hastanelere giderek tedavi olabilecek. Bu şekilde yaklaşık 2 milyon vatandaşın bulunduğu belirtiliyor. Genel Sağlık Sigortası için gelir testi yaptırmayan ya da yaptırdığı halde borcunu ödemeyen 4 milyondan fazla vatandaş da sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. Test yaptırmadığı için en yüksek seviyeden borç çıkarılan vatandaşların yasa çıktıktan sonra 6 ay içinde gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Yaptıranların borçları gelirlerine göre belirlenip, faizleri silinecek ve ana paraları taksite bölünerek 36 ayda ödenecek. Test yaptırıp borcunu ödemeyenlere de yapılandırma geliyor. Bu vatandaşlara da sağlık hizmetleri açılacak. Yine SSK primlerini ödemeyenler için getirilen yapılandırma imkanı da işçilere hastane kapısını açacak.
 
TORBA BAYRAMI
 
Meclis, bu hafta, Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri 37 gün süren 'torba tasarıyı' yasalaştırmak için mesai yapacak. Yasanın bayramdan önce bitirilmesi hedefleniyor. Tasarının 2 haftalık çalışmanın ardından yasalaşması bekleniyor. Soma'daki faciadan sonra madencilere yönelik düzenlemeler ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını da içeren tasarının yasalaşmasıyla birlikte işçilerin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak, günlük çalışma süresi 6 saati geçemeyecek. Yeraltı maden işlerinde çalışan işçilerin emeklilik yaşı 55'ten 50'ye düşürülecek. Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden sigortalıların SGK'ya olan her türlü borçları silinecek. Ölüm geliri bağlanan hak sahiplerine prim ödeme şartı aranmaksızın ölüm aylığı bağlanacak. Bazı kamu alacaklarında faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı YİÜFE oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Ancak vergi cezalarının silinmesi söz konusu olmayacak. Vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek. Ev hizmetinde 10 günden fazla çalışanlar sigortalı yapılacak. (Takvim)
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:33
Güneş
05:21
Öğle
12:57
İkindi
16:50
Akşam
20:23
Yatsı
22:03
Diğer Haberler