SON DAKİKA

Dolarda bayram havası

Merkez bankalarının faiz indirmeye başlaması ve TL’deki yüksek faiz koruması nedeniyle Dolar, aşağı yönlü hareketini sürdürüyor. Bayram öncesi satışlarla kur 5.45’in altını gördü, 9 Ağustos sabahı ise dolar/TL 5.47 seviyesinde hareket ediyor.
09 Ağustos 2019, Cuma - 08:33
Bankacılar artan risk iştahı ve getiri arayışının, geçen yıllarda gelişmekte olan ülkelerin oldukça üzerinde değer kaybeden TL için daha da pozitif olduğuna dikkat çekiyorlar.

Dolar/TL saat 07.00 itibari ile güne 5.4739/ 5.4814 seviyesinde işlem görüyor. Doların söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Nominal ve reel olarak, gelişmekte olan ülkelerin üzerinde getiriyi son faiz indirimine rağmen sunabilen TL, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında öne çıkmaya devam ediyor.

EN İYİ PARA BİRİMİ OLDU
ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması ve TL’nin sunduğu yüksek faizin etkisiyle TL bu çeyrekte en iyi performansı gösteren EM para birimi olurken, dolar/TL Nisan başından bu yana en düşük olan 5.50’nin altında seyrediyor. Tahvil piyasasına girişlerin de devam etmesiyle faizlerde de düşüş gözleniyor.

TL’YE OLUMLU YANSIDI
Analistler ayrıca TL’de yüksek getiri, küresel merkez bankaların genişlemeci politikaları, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalmasının yanı sıra TL’de açığa satışın maliyetinin yüksek olmasının kurda yukarı yönlü spekülatif hareketleri engellemesinin de TL’ye olumlu yansıdığını belirtiyor.

SON DURUM
9 Ağustos günü dolar/TL güne 5.4780 ile başladı.

Dolar şu dakikalarda 5,47 Euro ise 6,12 seviyesinden işlem görüyor.

İçeride önemli bir veri ve haber akışı bulunmazken, ABD ve euro bölgesinde enflasyon verileri izleniyor.

Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:08
Güneş
06:29
Öğle
12:48
İkindi
16:16
Akşam
18:58
Yatsı
20:14
Diğer Haberler