SON DAKİKA

Otizmli çocukların yuhalanmasında yeni gelişme

Güncelleme: 08 Kasım 2019, Cuma - 13:33
Aksaray Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda otizmli çocukların yuhalandığı iddialarıyla ilgili soruşturma sürüyor.

Diğer öğrenci velilerinin rahatsız olduğu gerekçesiyle otizmli çocukların eğitim gördüğü sınıfı kapattığı iddia edilen okul müdürünün açığa alındığı bildirildi.

Okulda 42’si özel eğitim öğrencisi olmak üzeretoplam 334 öğrenci eğitim görüyor. Aralarında otizimli öğrencilerin de bulunduğu 42 özel eğitim öğrencisinin, iddiaya göre diğer öğrencilerin velileri tarafından başka okula gönderilmesi istendi.

Özel eğitim öğrenci velileri de buna tepki gösterdi. İddialar arasında, otizmli öğrencilerin, diğer öğrenciler ve veliler tarafından yuhalanması da var.

BAKAN SELÇUK’TAN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk de konuyla ilgili açıklama yaptı. Eğitim ve Yerel Yönetimler Çalıştayı’nda konuşan Selçuk, "Ankara’dan bir müfettiş grubunu göndererek soruşturma sürecini başlattık" dedi. Selçuk şunları kaydetti:

"Otizmli evlatlarımızın eğitimde yaşadığı bazı sıkıntılar var. Bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Çalışma sırasında Türkiye ve bölge hassasiyetlerini izliyoruz. Bu konuda ne yapılması gerektiğini hassasiyetle takip ediyorum. Neler yapılması gerektiğini bilen birisiyim. Akranlarıyla birlikte aynı sınıfta kaynaştırma olarak devam eden çocuklarımız için çalışıyoruz.

Bu konuda kamu oyuna açıklayacağımız yeni gelişmler var.Teknik detaylarını paylaşacağız. Özel Eğitim’in olanaklarının soruşturulması için 6 milyon euroluk yeni çalışma yapıyoruz. En önemsediğimiz başlıklardan biri farkındalık. Kapsayıcı bir sisteme geçiş sürecinde olduğumuzu belirtmek isterim. konuyu hassasiyetle takip ediyoruz."
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:35
Güneş
05:21
Öğle
12:54
İkindi
16:46
Akşam
20:16
Yatsı
21:55
Diğer Haberler