SON DAKİKA

Resmi Açıklama Geldi SGK Girişi Olanlara Müjde! 2 Bin 638 TL Ödeme Yapılacak

06 Haziran 2020, C.tesi - 08:00

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından anne ve babalara 2 bin 638 TL ödeme yapılacak. "Anne ve babaya 2 bin 638 TL ödeme nasıl alınır?” sorusunun yanıtı ve SGK ödemeleri başvuru şartları hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından anne ve babalara 2 bin 638 TL ödeme yapılacak. Vatandaşlar başvuru süresi resmen başlayan anne ve babaya 2 bin 638 TL ödeme hakkında araştırma yapmaya devam ediyor. Kurum tarafından belirli şartları taşıyan anne ve babalara yapılan ödemeler, milyonlarca sigortalı çalışanı yakından ilgilendiriyor. "Anne ve babaya 2 bin 638 TL ödeme nasıl alınır?” sorusunun yanıtı ve SGK ödemeleri başvuru şartları hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anne ve babaya 2 bin 638 TL ödeme uygulaması, vatandaşların gündemine bomba gibi düştü. Ekonomik olarak zor zamanlardan geçen vatandaşlar, biriken borçlarını kapatmak ve temel ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılamak için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından çalışanlara sunulan haklardan yararlanmak için harekete geçti. 2016 yılından itibaren yürürlükte bulunan yasa kapsamında birlikte herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan anne ve babalardan birisine yarım gün çalışma hakkı getirilmişti. Bu uygulama uzun bir süredir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürürlükte bulunsa da nitekim pek çok sigortalı vatandaşın anne ve babaya 2 bin 638 TL ödeme uygulamasından haberi olmadığı bilinmektedir.


SGK’dan Şartları Taşıyan Anne ve Babaya 2 bin 638 TL Ödeme
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ortaklaşa başlattıkları uygulama 2016 yılından günümüze dek yürürlüktedir. Bu haklardan yararlanacak kişiler, ilgili mevzuatlar kapsamında belirlenmiştir. Kadınların hem çocuklarını sağlıklı ve başarılı bir şekilde büyütmeleri hem de çalışma hayatından geri kalmadan istihdam edilebilmeleri için 20016 yılından beri hayatımızda olan bu uygulama başlatılmıştır. Sigortalı olarak herhangi bir işyerinde çalışan işçilerin bu hakları ile ilgili bildirge 8 Kasım 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Bu bildirinin ardından pek çok vatandaş SGK’ya anne ve babaya 2 bin 638 TL ödeme başvurularını yapmıştı.

Kurum tarafından kadın işçiler için verilen bu izin doğum yapan veya yapacak olan sigortalı vatandaşları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere sigorta koluna bağlı olarak çalışan kadınların doğumdan hem önce hem de sonra olmak üzere toplamda 8 haftalık analık izni bulunmaktadır. Bu iznin dışında SSK’lı çalışan kadınların doğum yapmasının ardından analık izinlerinin bitmesinden sonra ilk doğum için 2 ay boyunca 15 + 15 gün, ikinci doğumda 4 ay aylık 15 gün, üç ve daha sonraki doğumlarda ise 6 ay sürede ayda 15 gün olarak yarım gün çalışabilme hakkı mevcuttur. Eğer doğum sonrası çocuğun engelli dünyaya gelmesi durumunda 12 ay boyunca ayda 15 gün yarım gün çalışma hakkınız vardır. Talebe göre aylık çalışma saati olan 45 saati ikiye bölerek bu yasadan faydalanmak mümkündür.


Anne ve Babaya 2 bin 638 TL Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) 2 bin 638 TL ödeme almak isteyen sigortalı vatandaşlar, hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığını da merak etmektedir. Hesaplamalar 2020 yılı asgeri ücret tutarı üzerinden yapılmaktadır. Asgari ücret brüt 2 bin 943 TL olduğu için bu ücretin yarısı yani bin 476 TL’lik kısmı devlet tarafından ödenmektedir. Bu ödemeden yararlanabilmek için hak sahibi vatandaşın İŞKUR kaydının olması gerekmektedir. Maaşın yarısını verilen süre içinde SGK karşılamaktadır. 2020 yılında 2 bin 325 TL olan net asgari ücretin bin 162 TL’si işveren tarafından ödenirken geriye kalan bin 476 TL İŞKUR aracılığıyla ödenmektedir. Bu durumda 2 bin 638 TL net maaş almak mümkündür.
haberzamani.net
 
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:33
Güneş
05:22
Öğle
12:57
İkindi
16:50
Akşam
20:23
Yatsı
22:03
Diğer Haberler