SON DAKİKA

Selçuklu Belediyesi planlı şehirleşmede de örnek

29 Haziran 2020, Pazartesi - 10:59
1989 yılında kurumsal kimliğine kavuşan Selçuklu Belediyesi oluşturduğu düzenli şehir kimliğini geliştirerek sürdürüyor. Selçuklu’nun şehircilik başarısının temelinde göreve gelen belediye başkanlarının bu kimliğe sahip çıkarak şehircilik geleneğini aynı çizgide sürdürmesi yatıyor.
Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Selçuklu inşa etmek için çalışan Selçuklu belediyesi yaptığı yatırımları günü kurtaran değil geleceği kuşatan şehircilik anlayışıyla sürdürüyor. Bu anlayışla şehir yatırımlarını sürdüren gayri safi yurt içi hasılanın yani üretimin % 25’ini karşılayan ve Konya’ya katma değeri en yüksek olan Selçuklu’da şehirleşme oranı oldukça yüksek. Selçuklu yüzde 90’dan fazla oranda imar uygulaması olan Türkiye’nin tek ilçesi olma özelliğini korurken hızlı şehirleşen yapısıyla göze çarpmakta. Hızlı şehirleşme çalışmasını devam ettiren Selçuklu’da ruhsatsız yapılaşma oranı da oldukça düşüktür.

"Amacımız geleceğin Selçuklu’sunu daha yaşanabilir kılmak”
Şehircilik geleneğinin uzun yıllardır devam ettiğini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı: "Selçuklu’da bugüne kadar önemli belediyecilik hizmetleri planlanmış ve uygulanmış, şehrin geleceğine yön veren ve planlı gelişmesini öngören çalışmalar yapılmıştır. İmar uygulamaları, altyapı asfalt, çevre, turizm, kültür-sanat ve sosyal içerikli çalışmalarla Selçuklu ilçesi yaşanabilir, bir kent olma özelliğini sürdürmektedir. Şehrimizi geleceğe hazırlarken hemşehrilerimizin beklentilerini de karşılayacak şekilde ve bütün Türkiye’ye örnek teşkil edecek şekilde bir çalışma anlayışıyla hareket ediyoruz. Geleceğin Selçuklusunu inşa ederken sosyal alanlarıyla, park alanlarıyla, diğer kültürel alanlarla, bulunduğu bölgeye de değer
katacak şekilde olması için çalışıyoruz" dedi.
İdari sınırlar içersinde 2038,16 km² lik alan bulunan Selçuklu’da 20 bin hektar alan imarlıdır. Geleceğin şehirlerini bugünden inşa eden Selçuklu Belediyesi ecdattan miras olan kültür varlıklarına da en üst düzeyde sahip çıkarak bu vizyonda çalışmalarını sürdürmektedir.

Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:42
Güneş
05:28
Öğle
13:00
İkindi
16:53
Akşam
20:22
Yatsı
22:01
Diğer Haberler