SON DAKİKA

“Erdoğan, Trump’a sürekli baskı uyguladı“

Gazeteci Carl Bernstein’in paylaştığı bilgilerde, Erdoğan ile Trump arasındaki görüşmeler dikkat çekiyor.
30 Haziran 2020, Salı - 10:55
Amerikalı araştırmacı gazeteci ve yazar Carl Bernstein, ABD Başkanı Donald Trump’ın, dünya liderleriyle gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinin detaylarını paylaştı.

Trump’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı konuşmalarda güçsüz kaldığı belirtildi.

"TRUMP, ERDOĞAN’A TAVİZLER VERDİ"
Bernstein; Başkan Trump’ın, yabancı devlet başkanlarıyla gerçekleştirdiği yüzlerce telefon görüşmesindeki ciddi meselelerin tartışılmasında sürekli olarak hazırlıksız yakalandığını, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi güçlü liderlere tavizler verdiğini söyledi.

CNN International’de yer alan habere göre, Trump’ın, yabancı liderlerle yaptığı görüşmelerde sık sık "hayal dünyasında yaşadığı" ifade edildi.

"ERDOĞAN, HAFTADA İKİ KEZ BEYAZ SARAY’I ARIYOR"
Haberde, ABD Başkanı ile en çok özel telefon görüşmesi gerçekleştiren liderin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu belitilirken, Erdoğan’ın bazen Beyaz Saray’ı haftada iki kez aradığı, doğrudan Trump’a bağlandığı kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi:

BUSH VE OBAMA’YA AĞIR ELEŞTİRİ
"Trump, Putin ve Erdoğan ile yaptığı konuşmalarda eski başkanlar George W. Bush ve Barack Obama’yı eleştirmekten büyük zevk aldı. Bush ve Obama için ’Onlar bir b.k bilmiyor’ dedi.

"ERDOĞAN, TRUMP’A SÜREKLİ BASKI UYGULADI"
Ulusal Güvenlik Danışmanları H.R. McMaster ve John Bolton ile Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly, Erdoğan ile Trump’ın görüşmelerinin sıklığından rahatsız olurdu çünkü Erdoğan, Trump’a bazı politikalarında ödün vermesi konusunda devamlı olarak baskı uygulardı. Erdoğan, Trump’a ulaşmak için Ulusal Güvenlik Konseyi protokollerini ve prosedürlerini atlardı."

"ABD BAŞKANI’NA NE ZAMAN ULAŞACAĞINI BİLİYORDU"
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı’na ne zaman ulaşacağını bildiğini ve Beyaz Saray yetkililerinin Türkiye’nin Washington’daki istihbarat servisinin Trump’ın programı ve nerede bulunduğuna dair Erdoğan’a bilgi verdiği konusunda ikna olduğu kaydedildi.

"TRUMP, ERDOĞAN’A KARŞI GARDINI DÜŞÜRDÜ"
Bazı durumlarda Erdoğan’ın, Trump’a golf sahasında ulaştığı ve iki ismin uzun süre konuştuğu bildirildi. ABD Başkanı Trump’ın Suriye ve Orta Doğu hakkında iyi bilgilendirilmediği, Erdoğan ile konuşurken sık sık gardını düşürdüğü bilgisi paylaşıldı.

Konuyla ilgili olarak, "Erdoğan bu durumu avantaja çevirdi." ifadesi kullanıldı. Öte yandan haberde, ABD’nin Suriye’den çıkma kararının arkasında Erdoğan’ın Trump ile yaptığı konuşmanın etkili olduğuna dikkat çekildi.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:26
Güneş
05:57
Öğle
13:00
İkindi
16:46
Akşam
19:53
Yatsı
21:18
Diğer Haberler