SON DAKİKA

Konya Barosundan çoklu baro sistemi açıklaması

Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ, çoklu baro sistemine karşı olduklarını bir kez daha dile getirerek, “Teklif mesleğimizde hak arama sistemine zarar verecektir. Bu uygulama bizleri değersiz kılar. Savunma hakkı ancak korkusuz ve bağımsız avukatlar tarafından olacağı açıktır. Baroları bölersiniz hakkını arayan vatandaşın hakkını yersiniz“ dedi.
02 Temmuz 2020, Perşembe - 12:28
Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ yaptığı açıklamada çoklu baro sistemine karşı olduklarını bir kez daha dile getirdi.

Çoklu bora sistemine ilişkin basın açıklaması yapan Baro Başkanı Mustafa Aladağ, şu ifadelere yer verdi: Yapılan 2 ayrı açıklamayla yaşanacak sorunlara değinilmiş avukatlık mesleğine zarar vereceği bir çok kez dile getirilirmiştir. Bu uygulama bizleri değersiz kılar. Savunma hakkı ancak korkusuz ve bağımsız avukatlar tarafından olacağı açıktır. Baroları bölersiniz hakkını arayan vatandaşın hakkını yersiniz. Mevcut yasa teklifiyle milletvekillerimize sizlerle sesleniyor yanlıştan dönülmesini istiyoruz”

"Baroları bölerseniz ortada ne avukat, ne savunma ne de adalet kalır"
Teklifin yasalaşması ile birlikte meslektaş dayanışması olmak üzere disiplin, staj, adli yardım, CMK gibi uygulamalarda çözümü mümkün olmayan sorunların doğacağının altını özellikle çizen Baro Başkanı Aladağ:" Birden fazla baronun varlığı meslektaşlarımızın ayrıştırıp ötekileştirdiği gibi var olan siyasi ve ideolojik görüş farklılıklarını da derinleştirir. Ayrıca devletin temeli olan adaletin tesisinde önemli bir role sahip adil yargılanmanın yılmaz bekçileri olan biz avukatları önemsiz ve değersiz hale getirir. Bu bölünme ve çoklu baro fikrinin uygulanmasının baroların siyasallaşmasına ve siyasete alet olmasına sebep olacağı şüphesizdir. Yapılmak istenen değişikliklerin Avukatlar veya Barolardan daha çok vatandaşları ilgilendireceği, adliyelerde hak arayan, hakkındaki bir isnattan dolayı yargılanan insanların savunma ve adalete erişim hakkını kısıtlayacağı hatta ortadan kaldıracağı bilinmelidir. Savunma hakkının ancak özgür ve korkusuz Avukatlar eliyle sağlanabileceği, Avukatların özgürlüklerinin garantörünün ise kimseden emir ve talimat almayan; bağımsız, tarafsız, özgür ve güçlü Barolar olduğu açıktır. Avukat ancak, bağımsız, özgür ve güçlü bir Baroya mensup olmakla kamu gücü karşısında başı dik ve korkusuzca adalet arar ve bireylerin hakkını savunur. Güçlü ve bağımsız bir baronun Avukata sağladığı destek aslında mağdur, mazlum, hakkı elinden alınmış insanları korumak ve kollamak içindir. Avukatı bu güçten bu himayeden mahrum etmek aslında hak arayan ancak bunun için gereken gücü ve cesareti kendinde bulamayan bireyin mahrum edilmesidir" ifadelerine yer verdi.


Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:24
Güneş
05:56
Öğle
13:00
İkindi
16:47
Akşam
19:54
Yatsı
21:20
Diğer Haberler