SON DAKİKA

Evdeki İnterneti Hızlandırmanın 5 Adım

09 Temmuz 2020, Perşembe - 00:20

İnternet hayatımız içerisinde vazgeçilmez olma boyutlarında yer aldığından beri hele hele son zamanlarda evden çalışmalar arttığından bu yana internetin yavaşlaması kaçınılmaz olmuştur. İnterneti hızlandırmak için çeşitli yollar mevcuttur önemli olan bu konudaki rehberleri incelemek ve uygulamakta başarı sağlamaktır.

Doğru Modem Konumlandırma
İnterneti hızlandırmak için öncelikli yol modemin konumlandırılmasıdır. WI-FI bağlantısı konuma göre herkes tarafından eşit düzeyde kullanılabilmesi için tam ortaya yerleştirilmelidir.
İnternet sorunu giderilmesi aslında geniş bir bant kapsamındadır. Her detayın incelenmesi, kontrol edilmesi halinde kaliteli bağlantı elde edilecektir. Bunlardan internet hız testi yapılabilir. Böylelikle hızlar belirlenecektir. 

WI FI Bağlantısını Bozacak Cihazlara Dikkat Edilmesi
Evde bulunan her cihaz aslında wi-fi bağlantısının kalitesini etkiler. Kapılar, camlar dahi sinyali azaltır. Bu nedenle yönlendirici düzenlenerek bu tarz sorunlar da aşılabilir. Sinyal kalitesinin yükselmesi için kablosuz genişleticiler kullanılarak da kesintisiz hızlı internet sağlanır.
Modem etrafında kablosuz telefonlar, monitörler, video cihazları, elektronik cihazlar gibi kaynaklar uzak durmalıdır. Her biri sinyallerin verimsiz çalışmasını engeller.

Modem Saklanmamalıdır
İnternet bağlantısı olan modemler kapalı yerlerde bulunmamalıdır. Bu yavaş internetin bir numaralı nedenidir. Modem en merkezi yere, çevresi kapalı olmayan bir pozisyon alınması sağlanarak internette performans kazanılması olasıdır. Modem mümkün olduğunca yukarı yerleşmelidir.
Modemin anteninin yönünün değiştirilmesi ile hız kalitesi de değişim kaydeder. Uygun sinyal seviyesi yakalandığında anten yönünün kontrol altında tutulmasının ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. İnternet kuşkusuz evlerde artık bir bağımlılık halindedir. Cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar artık her evde mevcut bir halde olup hatta hatta çocuklar dâhil olmak üzere en az 4 tane telefon cihazı bulunmaktadır. Durum böyleyken de internet bağlantısının yavaşlaması reddedilemez bir gerçek halindedir. 

Servis Sağlayıcı Hızlarının Kontrolü 
İnternette ADSL, Fiber v.b kullanımlar yapıldığında bunlardan sunulan hızlardan biri seçilmiştir. Yani 8 MB den 1 GB a kadar hız olabilir. Servis sağlayıcısı ile bu hız hakkında bir sözleşme olduğundan mutlaka aranıp öğrenilmeli gerekli kontroller yapılmalıdır.
WIFI kullanımı ve dolayısıyla ihtiyacı gün içerisinde sabahtan gece yatana kadar süregelen bir durumdur. Bu durumunda performansının artış göstermesi için her durum değerlendirmeye alınmalı, gerekli değişiklikler yapılmalıdır.
 
 
Modemin Açılıp Kapanması 
Modem cihazından gerekli performans alınmadığı zamanlarda cihazın kapatılıp açılması bazen birçok problemin çözüme kavuşmasında yardımcı olur. Belirli zaman dilimlerinde bu açıp kapama işlemleri sayesinde hız performansı da artış sağlar. 
Evde interneti hızlandırmada dikkat edilecek birkaç hususla kullanım bazında ciddi olumlu performans dönüşleri alınacaktır. Önemli olan kullanımın doğru yapılmasıdır. Yapılacak virüs taraması, yazılım güncellemesi, siber saldırılara karşı önlem alma gibi adımlarda yardımcı olacaktır.
 
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:41
Güneş
07:02
Öğle
12:39
İkindi
15:38
Akşam
18:06
Yatsı
19:22
Diğer Haberler