SON DAKİKA

JİNEKOMASTİ AMELİYATI HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

15 Eylül 2020, Salı - 12:25

 
"Memeli Adam” tabirine maruz bırakan, fazla meme dokusunu almayı hedefleyen Jinekomasti cerrahisi "erkekte meme küçültme ameliyatı” olarak da bilinir.  Erkeklerde bu fazla meme dokusu durumu, bir erkeğin sağlığını etkilemeyebilir, ancak onu sosyal çevresinde alay konusu yapabilir. Erkeksi bir figür, düz, konturlu bir göğüs ile tanımlanır ve burada doğal olarak fazladan meme dokusu taşıyan erkekler genellikle daha kadınsı görünümlü şekilleriyle özgüven sorunu yaşarlar. Bu durum yalnızca aşırı kilolu erkeklere özel değildir; her kilo ve yapıdaki erkeği etkileyebilir.
 
Daha aşırı jinekomasti vakaları için detaylandırılması gereken konu; areola gerilebilir ve göğüsler sarkmaya bile başlayabilir. Bu gibi durumlarda Jinekomastide, göğüsteki meme dokusu miktarını azaltarak ve areolanın boyutunu ve konumunu yeniden ayarlayarak her iki sorunu da başarıyla çözebiliyor. Bu ameliyat size güven, güç, ve erkeksi bir figürle yepyeni bir benlik duygusu verebilir.

Op.Dr. Leyla Arvas Jinekomasti Ameliyatı İçin Uygun Adayların Özelliklerini Açıklıyor;

Bu durum birçok kişiyi etkilese de, tüm erkekler jinekomasti ameliyatı için uygun aday değildir. Aşağıdaki durumlarda erkek meme küçültme ameliyatını düşünmelisiniz:
  • Durumunuz alternatif tedavilere veya yaşam tarzı değişikliklerine yanıt vermiyor
  • Fazla meme dokusundan muzdaripsiniz ve göğsünüzün fiziksel görünümünden rahatsız hissediyorsanız
  • Fiziksel sağlığınız iyiyse
  • Ameliyat ve sonuçlar için gerçekçi hedefleriniz varsa
  • Aşırı kilolu değilsiniz ve vücudunuz ameliyat ve iyileşmenin stresiyle başa çıkabilir durumdaysa
  • Ergenlik dönemini tamamladıysanız
Genç erkekler ve ergenler genellikle jinekomasti için iyi adaylar olsalar da, meme gelişimi devam ederse, yaşamın ilerleyen dönemlerinde başka bir işlemin gerekmesi muhtemeldir.

Jinekomasti Uygulaması Nasıl Uygulanır?

Göğsünüzde ne kadar doku bulunduğuna bağlı olarak, ameliyatınız için uygulanabilecek birkaç teknik vardır. Önemli derecede fazla yağ dokunuz varsa, bu tür dokuyu çıkarmak ve göğsünüzü eski haline getirmek için liposuction kullanılabilir. Sadece liposuction gerektiren bir ameliyatta çok küçük kesiler yapılır ve iyileşmesi çok basittir.
Durumunuz daha çok glandüler meme dokusu (yağ değil) ve fazla deri ile tanımlanıyorsa, daha büyük bir kesi gerekebilir ve işlem liposuction yapılmadan yapılacaktır. Bu teknikle, areola tipik olarak ameliyat sonrası göğsünüzün oranına uyacak şekilde küçültülür.
Jinekomastiniz hem liposuction hem de fazla derinin eksizyonunu gerektiriyorsa, her iki prosedürün bir kombinasyonu yapılabilir. Ameliyatınız durumunuza göre özelleştirilecek ve siz prosedürü planlamaya karar vermeden önce Op.Dr.Leyla Arvas ameliyatınızın tüm ayrıntılarını açıklayacaktır.

Jinekomasti Sonrası İyileşme ve Bakım Takibi!

Ameliyatınızın hemen ardından, şişkinliğinizi yönetmek ve iyileşirken göğsünüzün yeni şeklini korumaya yardımcı olmak için kompresyon pansumanları takılacak üstüne de minimum 6 hafta kullanmanız gereken özel korseniz giydirilecektir. İyileşme sürecinizi izlemek ve yaraya herhangi bir zarar gelmediğinden emin olmak için Op.Dr.Leyla Arvas ile takip randevuları planlamanız gerekecektir.
Her vücut farklı şekilde iyileştiğinden, bakım için size özel talimatlar verilecektir. Genel olarak, jinekomasti işleminin tamamen iyileşmesi 4-6 hafta sürer ve bu süre zarfında yorucu fiziksel aktivitelerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.
 
 
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:41
Güneş
07:02
Öğle
12:39
İkindi
15:38
Akşam
18:06
Yatsı
19:22
Diğer Haberler