SON DAKİKA

Vasada Antik Tiyatrosu bölge tarihine ışık tutuyor

1969 yılında su deposu yapımı sırasında keşfedilen ve Roma Dönemine ait olan Vasada Antik Tiyatrosu, bölge tarihine ışık tutmaya devam ediyor.
28 Eylül 2020, Pazartesi - 11:20
Konya- Seydişehir karayolu üzerinde Seydişehir’e bağlı Bostandere Mahallesi içerisinde yer alan Vasada Antik Tiyatrosu, yıl içerisinde binlerce turisti ağırlıyor.

Seydişehir’in tarih öncesi çağlardan günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, günümüze kadar süregelen bu kalıntıların bölge tarihine ışık tuttuğunu söyledi.

Bostandere Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Vasada Antik Tiyatrosu’nun önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Tutal: "Akdeniz ve İç Anadolu geçiş güzergahında yer alan bölgemiz ve ilçemiz, tarih öncesi çağlardan günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle prehistorik dönem yerleşimlerinin araştırıldığı Gökhüyük mahallemiz başta olmak üzere ilçemizin birçok bölgesinde yer alan farklı medeniyetlere ait kalıntılarımız, ilçemizin köklü tarihi hakkında bilgi veriyor. Bu kalıntıların başında gelen Roma Dönemi eserlerinden olan Vasada Antik Tiyatrosu, günümüze ulaşmış en önemli kalıntılardandır. Bu bölgede yapılacak olan araştırmalarla bölge turizminin ivme kazanacağını umut ediyorum” dedi.

Seydişehir’in Roma İmparatorluğu açısından büyük öneme sahip olduğunu belirten Başkan Tutal sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Seydişehir’de günümüze kadar devam eden Roma ve Bizans kalıntıları, ilçemizde yaşamış medeniyetler açısından büyük bir öneme sahip olduğunu gözler önüne sermektedir. Yakın zamanda Konya’da keşfedilen Roma Döneminde yapılmış baraj ve Via Sebaste Antik Yolunun Suriye ve Mezopotamya koluna giden kısmının ilçemiz sınırları içerisinden geçmesi de yine aynı şekilde zamanın medeniyetleri tarafından ilçemizin önemini göstermektedir. Böylesi bir öneme sahip olan, Akdeniz ve İç Anadolu geçiş güzergahında yer alan ilçemizde tarih öncesi ve sonrası kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması ve tanıtılması, hem bölgemiz, hem Konya’mıza hem de ülkemize büyük bir değer katacaktır” diye konuştu.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:39
Güneş
06:59
Öğle
12:39
İkindi
15:41
Akşam
18:09
Yatsı
19:25
Diğer Haberler