SON DAKİKA

Narenciye ihracatı yüzde 13 arttı

Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, ocak-eylül döneminde bir önceki yıla göre narenciye ihracatının yüzde 13 arttığını, Türkiye’ye 374 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandığını söyledi.
12 Ekim 2020, Pazartesi - 16:17
Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yaş meyve ve sebze sektöründeki ihracat artışının devam ettiğini söyledi.

Narenciye grubu ihracatında da artış gerçekleştiğine işaret eden Kaçmaz, "Bu yılın ilk 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre narenciye ihracatında yüzde 13 artış görüldü. 728 bin ton narenciye ihracatı karşılığında 374 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandı." diye konuştu.

Kaçmaz, narenciye ihracatından elde edilen döviz girdisinin, bir önceki yılın ocak-eylül dönemine göre yüzde 35 arttığını belirterek sektörün, ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını ifade etti.

"En çok narenciye Rusya’ya sattık"

En çok narenciye ihraç edilen ülkenin Rusya olduğunu belirten Kaçmaz, bu ülkeyi Irak, Ukrayna, Romanya ve Polonya’nın takip ettiğini kaydetti.

Kaçmaz, Avrupa Birliği ülkelerine ihracat artışı yaşandığına dikkati çekerek "Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracatımızın artması, sektörde memnuniyetle karşılandı. Bu artış, Türk yaş meyve ve sebzesinin dünyanın bütün ülkelerinde tercih edildiği, damak tadı güzel, hijyenik şartlarda üretilen ve ihraç edilen ürünler arasında yer aldığını gösteriyor." dedi.

"İhracatının önümüzdeki aylarda da artacağına inanıyorum"

COVID-19 salgınına rağmen narenciye ihracatının önümüzdeki aylarda da artarak devam edeceğine inandığını söyleyen Kaçmaz, "C vitamini insanların bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir katkıya sahip. Bu sebeple narenciye ürünlerinde tüketim alışkanlığı da oluştu. Bu artışın süreceğini düşünüyoruz." diye konuştu.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
06:15
Güneş
07:42
Öğle
12:45
İkindi
15:17
Akşam
17:38
Yatsı
18:59
Diğer Haberler