SON DAKİKA

Türkiye büyük müjdeye kitlendi

Türkiye bir kez daha büyük müjdeye kilitlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 320 milyar metreküp doğalgaz müjdesinin ardından Fatih sondaj gemisi, Karadeniz’de alt katmanlarda yeni rezervlere ulaştı. Erdoğan’ın Cumartesi günü, mevcut kuyuda tespit edilen ilave gaz rezervini açıklaması bekleniyor.
16 Ekim 2020, Cuma - 14:34
"Yeni müjdeler geliyor” dedi, Cumartesiye işaret etti. Türkiye, bir kez daha Karadeniz’den Fatih Sondaj Gemisi’nden gelecek o müjdeye kilitlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 320 milyar metreküp doğalgaz müjdesinin ardından Fatih Sondaj Gemisi, Karadeniz’de alt katmanlarda yeni rezervlere ulaştı.

Erdoğan’ın 17 Ekim Cumartesi günü mevcut kuyuda tespit edilen ilave gaz rezervini açıklayacak. Bu bölgede rezerv alanının sınırları ve büyüklüğünü belirlemek üzere sismik verilerin incelenmesinden ortaya çıkan güçlü bulgu verilerinin doğrulanması için birden fazla test kuyusu açılması da önümüzdeki süreçte gündeme gelecek.

Fatih’in ardından Kanuni Sondaj Gemisi de bu bölgeye görevlendirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 320 milyar metreküplük gaz rezervini yukarı yönlü revize edecek yeni müjde açıklaması, bölgedeki rezervin şu ana kadarki ulaşılan bölümüyle sınırlı olacak… Yukarı yönlü revizelerin ilerleyen dönemlerde yeni müjdelerle devam etmesi bekleniyor.

Tuna – 1 sahasının derindeki iki katmandakilerle birlikte toplam 800 milyar metreküplük rezerv öngörüldüğü ancak bunun şimdilik açıklanmayacağı ifade edildi.

Çalışmalar kapsamında Tuna-1 sahasında, 2021 yılı sonuna kadar ilk 10 kuyunun açılması ve sondaj çalışması yapılması öngörülürken, gazın karaya ulaştırılması çalışmaları da önümüzdeki süreçte hızlanacak ve ilk gaz teslimi, 31 Aralık 2023’te gerçekleşecek.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:38
Güneş
06:58
Öğle
12:40
İkindi
15:42
Akşam
18:11
Yatsı
19:26
Diğer Haberler