SON DAKİKA

MHP’li Kara’dan sahte altın satışı ile ilgili kanun teklifi

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, sahte altın dolandırıcılığı hakkında kanun teklifi verdi… Kara, “Sahte altın dolandırıcılığı kalpazanlık sayılmalı” dedi…
16 Ekim 2020, Cuma - 14:28
MHP Konya Milletvekili Esin Kara, sahte altın satışı yoluyla dolandırıcılık yapılmasının kalpazanlıkla eşdeğer sayılması hakkında kanun teklifini MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ve Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu ile birlikte meclis gündemine taşıdı… Günümüzde altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle dolandırıcılık olaylarının arttığını belirten Milletvekili Kara, "Dolandırıcılar, özellikle kalabalık ortamlarda yoğun şekilde görülmekte ve rahatça hareket etmektedir.

Ülkemizde sahte altın üretiminin yasal bir engeli bulunmamaktadır. Sahte altınlar bijuteri gibi halka açık alanlarda sahte oldukları beyan edilerek satılmaktadır. Ancak bu durumu kötüye kullanarak dolandırıcılık yolu ile vatandaşların paralarını alan kişiler için cezai müeyyidenin sahte para dolaşımı suçuna oranla düşük olması kanunsuzca hareket edebilmenin önünü açmaktadır. Sahte altınlar kanun nezdinde sahte para ile eşit muamele görmemektedir.” dedi.

Piyasada ve internet siteleri üzerinden doğru beyan vermeden darphane
sikkelerini taklit ederek, altın olmayan ya da düşük ayarlı altın benzerlerinin kolaylıkla satışının yapıldığını hatırlatan Esin Kara, kanun teklifinde "günümüzde para kalpazanlığını yapanlara uygulanan hapis ve para cezaları altın sahtekarlığı ve taklitçiliğini yaparak insanları dolandıran, esnafı müşterilerle karşı karşıya getiren kötü niyetli kişilere de uygulanması gerekmektedir” görüşlerine yer verdi.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:39
Güneş
06:59
Öğle
12:39
İkindi
15:41
Akşam
18:09
Yatsı
19:25
Diğer Haberler