SON DAKİKA

Bakan Koca: Dünya Sağlık Örgütü’nün endişesi boşa değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı bulunana kadar dünyayı zor günlerin beklediğini belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) endişesi boşa değil“ dedi.
Güncelleme: 16 Ekim 2020, Cuma - 21:21
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum’da açıklama yaptı.

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar:

(COVID-19 vakaları) Kapalı alanlarda virüsün yayılım imkanı genişleyecek çünkü mesafeyi kontrol etmekte daha fazla zorluk çekeceğiz. Özetle sonbahar ve kış, koronavirüs için fırsat ayları olacak. Mevsimsel grip vakalarını buna eklerseniz, işin ciddiyeti ortaya çıkar. Grip virüsü de tıpkı koronavirüs gibi solunum yoluyla bulaşmaktadır. Şayet koronavirüs grip üzerinden yayılırsa salgınla baş etmek daha da zorlaşacaktır. Aynı tedbirlerle ikisinden de korunabilirsiniz.

"Virüs bugüne dek en az 39 milyon kişiye bulaştı"

Eldeki bilgilere göre, virüs bugüne dek en az 39 milyon kişiye bulaştı. Şunu unutmayın en başta bu sayı sadece bir. Koronavirüs dünyaya o bir kişiden yayıldı. O bir sayısı 39 milyona ulaştı. Aramızda sadece bir koronavirüs taşıyıcısının olması, bu izole edilmediği sürece riskin devam ettiği anlamına gelir. Bulaşma riski açısından baktığınızda tüm dünyada toplam aktif vaka sayısı geçmiş aylara kıyasla kat kat fazladır. Dün tüm ülkelerce son 24 saatte tespit edilip bildirilen yeni vaka sayısı 429 bin 122’dir. Bunların çoğu şikayet üzerine tanı konan kişilerdir. Tahminlere göre, halen dünyadaki aktif vaka sayısı 70 milyonun üzerindedir.

"DSÖ’nün endişesi boşa değil"

Bilim aşı konusunda önemli gelişmeler gösteriyor. Fakat görünen o ki aşı bulunana kadar dünyayı zor günler bekliyor. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge dün Avrupa’da ciddi önlemler alınmazsa ölüm oranlarının nisan ayına göre 5 kat artabileceğini söyledi. Avrupa’da 6 milyon olan vaka sayısı 10 gün içinde 7 milyona ulaştı. Günlük vefat sayısı binin üzerinde. COVID-19, ölüm nedenleri arasında 5’inci sırada. DSÖ’nün endişesi boşa değil.

"Bir ay öncesine kıyasla yayılımın önünü kestik"

(COVID-19 vakaları) Bir ay öncesine kıyasla yayılımın önünü kestik fakat bu başarıyı İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş, Denizli gibi şehirlerde de göstermeliyiz. İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş, Denizli’deki artış elbette tüm Türkiye için risktir. Erzurum’dan bu kentlerin sakinlerine sesleniyorum. Esas olan sizin maskenizi takmanız, sosyal mesafe kuralına uymanızdır. Salgının önü ancak yeni bulaşmalar önlenerek kesilir. Bize yardımcı olun, virüsün size bulaşmasına izin vermeyin.

"Yüz yüze eğitime geçmekten yanayız"

Önümüzdeki dönemde yüz yüze eğitime geçmekten yanayız.

Alınan tedbirlere ilave bir tedbir düşünmüyoruz. Vatandaşlarımız tedbirlere riayet ederse yeni tedbirler almayı düşünmüyoruz"
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:38
Güneş
06:58
Öğle
12:40
İkindi
15:42
Akşam
18:11
Yatsı
19:26
Diğer Haberler