SON DAKİKA

Göksu altın davasında tahliye

Konya’da yaklaşık 10 yıldır sarraflık yaparken iflas eden ve alacaklı olduğunu iddia edenlerin şikayeti üzerine 16 aydır tutuklu bulunan Musa G. tahliye edildi.
Güncelleme: 24 Kasım 2020, Salı - 09:34
Şikayetçilerin iddiasına göre yaklaşık 30 kilo altınla 24 Temmuz 2019’da işyerini kapatarak ortadan kaybolan Musa G. 28 Temmuz 2019’da Konya’ya getirilerek tutuklanmıştı.

Alacaklı olduğunu iddia eden şikayetçilerin beyanına göre Musa G. ucuz altın çadırı açacağını söyleyerek piyasadan topladığı altınlarla kayıplara karışmış ve daha sonra İstanbul’da Emniyet güçleri tarafından yakalanmıştı.

Hakkında Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde dolandırıcılık suçundan dava açılan Musa G. duruşmaya Antalya L Tipi Kapalı Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Musa G. kimseyi dolandırmadığını piyasadaki ekonomik sıkıntılar sebebiyle zor duruma düştüğünü, altını az işçliği çok olan ürünlerde ciddi indirim yaparak ve birden çok indirim çadırı yaptığını belirterek suçsuz olduğunu bu sebeple beraatını ve tahliyesini istedi.

Duruşmada söz alan sanık Musa G’nin vekili avukat Hasip Şenalp, iddianameyi hazırlayan savcının lehe olan delilleri toplamadığını, eksik soruşturmayla hatalı bir sonuca vararak bu davayı açtığını belirtti.

Avukat Şenalp, olayda dolandırıcılık suçunun unsurlarının oluşmadığını, olayın olsa olsa emniyeti suistimal suçu olabileceğini, kaldı ki onunda mümkün olmadığını; olayın bir alacak verecek meselesi olup hukuki nitelikte olduğuna ve ortada bir suç bulunmadığına dikkati çekerek uzun süredir tutuklu bulunan müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti yargılamanın 4. celsesinde, 16 aydır Antalya L Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Musa G’yi uzun tutukluluk süresini göz önüne alarak, kaçma ve delilleri karartma ihtimali bulunmaması nedeniyle yurtdışına çıkış yasağı konularak ve adli kontrol şartı ile tahliyesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
06:31
Güneş
07:56
Öğle
13:06
İkindi
15:43
Akşam
18:05
Yatsı
19:25
Diğer Haberler