SON DAKİKA

Baret

09 Aralık 2020, Çarşamba - 13:00
Baretler inşaat, maden ocağı, fabrika ve benzeri ağır iş makinelerinin çalıştığı ve insan sağlığına zarar verebilecek maddelerin yoğunlukla bulunduğu iş sahalarında kullanılması zorunlu ürünlerdir. Baretler, üretim malzemeleri bakımından sert yüzeylere sahip koruyucu şapkalar olarak tanımlanabilir. İnşaat işçileri, mühendisler, sağlık çalışanları, arama ve kurtarma ekipleri tarafından sıklıkla kullanılması gereken bu ürünler farklı renklere sahip olabilir. Baretlerin renkleri kullanan kişinin statüsünü de belirlemektedir. Bu nedenle seçim yaparken kimin veya kimlerin kullanacağına dikkat etmek gerekir. Örneğin Sarı baretler işçiler tarafından, beyaz baretler ise mühendisler tarafından kullanılır. Kalabalık çalışma sahalarında hiyerarşik düzene göre kullanılan bu ürünler hırdavat malzemeleri arasında gösterilir.
 
Baret Çeşitleri
 
Baretlerin formları genel olarak aynı tasarımlara sahiptir. Baş bölgesine tam oturan ve çene bölgesinden bağlar ile tutturulan bu ürünler olası kazaları önlemek için kullanılması gereken iş güvenliği ürünleri arasında listelenir. Baret çeşitlerinin birbirinden farkları ise renkleridir. Beyaz, sarı, kırmızı, turuncu, yeşil olarak farklı renklerde bulunabilecek bu ürünler hiyerarşik düzene göre temin edilir. Sarı baretler inşaat işçileri tarafından, kırmızı baretler arama kurtarma ve itfaiye ekipleri tarafından, yeşil baretler ise sağlık çalışanları tarafından kullanılabilir. Beyaz baretler ise genelde mühendis gibi üst düzey yetkililerin kullandığı çeşitleridir. Baret renklerinin çalışma gruplarına göre şekillenmesinin nedeni ise büyük inşaat alanları, fabrikalar yada afet bölgelerinde iş gruplarının birbirinden ayrılabilmesidir. Özellikle kurtarma çalışmalarında bu detay oldukça önemlidir. İnsan sağlığını korumak için geliştirilmiş olan baretler birçok farklı firma tarafından üretildiğinden kolaylıkla temin edilebilir.
 
Baret Fiyatları
 
İş güvenliği açısından kullanılması zorunlu olan baretlerin fiyatları hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Birçok farklı firma tarafından üretilen bu ürünler firmaların satış politikalarına göre fiyatlandırılabilir. Baret fiyatlarını etkileyen en önemli faktör ürünlerin üretim malzemeleri olarak gösterilebilir. Dayanıklı malzemeden üretilmesi gereken baretlerin fiyatını değiştiren bir başka faktör ise kimler için üretildiğidir. Mühendis tipi olarak belirtilen vidalı beyaz baret fiyatları işçi baretlerine göre daha farklı fiyatta olabilir.  Kullanım alanına ve meslek gruplarına göre çeşitlenen, iş sağlığı ve güvenliği ürünleri olarak satışı yapılan bu ürünler birçok noktada farklı fiyat seçenekleri ile bulunabilir. Sepetfy sayfalarında da bulunabilecek baret çeşitleri ve fiyatları için bu sayfalar üzerinde detaylı inceleme yapılabilir.
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:11
Güneş
05:47
Öğle
13:01
İkindi
16:51
Akşam
20:06
Yatsı
21:35
Diğer Haberler