SON DAKİKA

Kedi dostu imamdan örnek davranış

Konya’nın Kulu ilçesinde cami imamı olan Yaşar Dursun, sahiplendiği 30 kediyi besleyerek örnek bir davranış sergiliyor.
Güncelleme: 14 Şubat 2021, Pazar - 19:08
Kulu’ya bağlı 17 km uzaklıktaki Seyitahmetli Mahallesinde cami imamı olan Yaşar Dursun, eşi ve iki çocuğuyla birlikte sahiplendikleri yaklaşık 30 kediye evlerinin bahçesinde bakıyor.

Konya’nın Hadim ilçesinden Kulu’ya 2013 yılında geldiklerini ve kendileri ile birlikte birde kedi getirdiklerini ifade eden Dursun, 8 yıl boyunca kedi baktıklarını ve her yıl kedi sayısında ise artış olduğunu belirtti.

Mahallede yaşayan vatandaşlarında gönlünü fetheden kedi dostu imam Dursun, eşiyle birlikte kedilerin tüm bakımlarını üstlendiklerini söyledi.

Dursun Kon Tv Kulu Muhabirine açıklamada bulundu.

Kedileri sahiplenme sürecini anlatan İmam Dursun; "Bayburt’tan Hadim ilçesine 2011 yılında atandım. Hadim’den buraya 2013 yılında geldik. Orada bir kedi yavrusu ile tanıştık. Bütün bu kedilere bakmanıza sebep olan o kedi yavrusuydu. O kediyle bir kandil gecesinde tanıştık. Gece cami avlusunda onu bulduk daha sonra sahiplendik. Ona baktıktan sonra buraya gelirken onu da bizimle beraber getirdik. 2013 yılından beri 8 yıldır burada o kedinin sayesinde burada bu zamana kadar kapımıza gelen sokak hayvanı adına ne varsa hepsine baktık. Hani kedidir, köpektir, kuştur ne olursa elimizden gelen imkânlar ölçüsünde 15, 20, 30 ne kadar olduysa biz o sokak hayvanlarına hiç usanmadan, bıkmadan, yorulmadan bakmaya çalıştık." diye konuştu.

"İMKANLARIMIZ ÖLÇÜSÜNDE TEDAVİLERİNİ ÜSTLENİYORUZ"

Kendi imkanları ölçüsünde hasta kedileri tedavi ettirdiklerini dile getiren Dursun, "Gerek Kulu’daki veteriner kardeşlerimizle gerekse Ankara’daki hayvan hastaneleri ile Gölbaşı’ndaki hayvan barınağında tedavi olması gerekenleri tedavi ettirdik. Tedavisi zor olanları da orada barınağa bırakıp geliyorduk.” ifadelerini kullandı.

Kedilere günlük 2 öğün yemek hazırladıklarını belirten Dursun, "Bunların yiyecek ihtiyaçları bayat ekmektir, kemiktir, tavuktur, kuru mamadır hayvanların yiyeceği ne varsa imkanlarımız dahilinde onları da bulmaya çalışıyoruz. Hanım evde nasıl bize yemek hazırlıyor ise aynı şekilde günlük 2 öğün onlara yemek hazırlıyor. Sağ olsun buradaki komşularımız da bize ilgi gösteriyorlar, alaka gösteriyorlar. İzne gittiğimiz zaman biz bu hayvanları onlara emanet ediyoruz. Biz gelene kadar o hayvanlara tek tek bakıyorlar." dedi.

"KEDİ SAYIMIZDA ARTIŞ OLDU"

Her geçen gün kedi sayısının arttığını belirten İmam Dursun, "Çevre köydeki insanlarda bizim burada hayvan baktığımızı görünce hasta olan hayvanları buraya bırakmaya başladılar. Normalde burada beş altı tane kedi vardı ama komşu köylerden sürekli bıraktıklarından dolayı bu kediler 30-40 taneye kadar çıktı. Maalesef kışın zor şartlarda kedi yavruları dayanmıyor ve ölüyor. Cenab’ı hak bize verdikte biz de onlarla nimeti paylaşmaya çalışıyoruz. Rabbim yapmış olduğumuz bu güzel işimizi hayrımızı inşallah dergâh-ı ulûhiyetinde kabul eylesin.” şeklinde konuştu.
Dursun sözlerini şöyle sürdürdü;

"Benim tavsiyem insanlara buradaki örnek davranışımız İnşallah diğer kardeşlerimize de aynı şekilde bir örnek olur. Bu örnek davranıştan herkes ders çıkarır. Biz yani karınca kararınca burada görev yaptığımı sürece inşallah kapımıza kim ne bırakırsa hepsine bakmaya söz verdik. Kendi imkânlarımız ölçüsünde ne olursa olsun kimseye muhtaç olmadan kimseden dilenmeden, istemeden o hayvanları bakacağımıza kendi adımıza söz verdik. İnşallah başka insanların da bu şekilde söz vererek bir iki tane ile de olsa bu şekilde bakarsa o zaman sokaklarda o hayvanlar aç, susuz kalmaz kimseye de saldırmazlar. Onlar sahiplenildiği zaman inan ki gerçek insanlardan daha insanlara sadık oluyor, daha dost ve dost canlısı oluyorlar."

Ertan Özkök/Kulu
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:39
Güneş
05:26
Öğle
12:59
İkindi
16:52
Akşam
20:23
Yatsı
22:02
Diğer Haberler