SON DAKİKA

Salgın sürecinde uyuz vakaları arttı

Salgın sürecinde evde geçirilen zaman daha da arttı. Bu durum uyuz vakalarındaki artışı tetikledi. Koronavirüsten kaçarken uyuz hastalığına yakalanmamanın yolu ise yine hijyen kurallarına dikkat etmekten geçiyor.
26 Şubat 2021, Cuma - 19:36
Ciltte kaşıntı, döküntü, kızarıklık… Bu belirtiler uyuzun habercisi olabilir.
Soğuk havaya koronavirüs riski eklenince evde geçen zaman arttı. Üstelik belirtiler başladığında birçok kişi de hastaneye başvurmaya çekindi. Uyuz vakaları hızla katlandı.

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Su Küçük, pandemiden sonra kliniğe başvuran vakalarda 2 buçuk kat artış tespit ettiklerini söyledi.

Uyuz hastalığı nasıl bulaşır?

Prof. Küçük, kalabalık ortamlarda çok kolay yayılabildiğine dikkati çekerek, "Uyuz hastalığını yapan bir parazit aslında bir akar. Bu yakın temasla bulaşan bir hastalık. Bazen ortak kullanılan eşyalarla da bazen de nevresim, havlular gibi ortak eşyalarla bulaşabiliyor” şeklinde konuştu.

Sıcakla ortaya çıkan kaşıntı en önemli belirtisi

Kaşıntı en önemli belirti ancak her kaşıntı hastalığın habercisi değil.

Prof. Küçük, gece kaşıntısının bu hastalıkta çok tipik olduğunu söyleyerek, "Sıcakla ortaya çıkan kaşıntı uyuzun en önemli belirtisidir. Aile bireylerinde benzer şekilde kaşıntının olması uyarıcıdır” dedi.

Belirtiler fark edildiğinde doktora başvurmak önemli.

Uyuzdan korunmak için alınabilecek en büyük önlem ise hijyen.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:38
Güneş
06:05
Öğle
12:55
İkindi
16:36
Akşam
19:34
Yatsı
20:55
Diğer Haberler