SON DAKİKA

Mesane Kanseri Tanısı için Sistoskopi

Güncelleme: 18 Mart 2021, Perşembe - 17:25
 
Mesane kanseri tanısı için kanserden şüphelenilen hastalarda idrar testleri (idrar tahlili, idrar sitolojisi), kan testleri, görüntüleme tetkikleri (ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme) ve endoskopik inceleme yapmak gerekebilir. Fiziki muayene, laboratuvar testleri ve görüntülemeler neticesinde kanser ihtimali belirginleşen hastalarda mesane kanseri tanısı koymak için mutlaka sistoskopi yapılmalıdır.Mesane Kanseri Tanısı İçin Sistoskopi
Sistoskopi idrar deliğinden girilerek mesane iç yüzeyinin kamerayla görüntülenmesi işlemini tanımlar. Sistoskopi, farklı dalga boyundaki renklerin eşit bir dağılımla karışmasından oluşan beyaz ışık kullanılarak gerçekleştirilir.
"Narrow Band Imaging" adı verilen yeni bir teknoloji sayesinde ışık kaynağından çıkan hüzmeler sadece iki farklı rengin dalga boyunda yansıtılır. Böylelikle tümörlü dokular ve damarlanma artışı olan bölgeler endoskopik olarak daha iyi görülebilir. Sistoskopi süresince mesanenin hem beyaz ışık hem de "Narrow Band Imaging" yöntemiyle değerlendirilebilir. Bu sayede daha fazla tümöre tanı konulması ve beyaz ışıkla görülemeyen şüpheli alanların fark edilmesi sağlanabilmektedir.


Sistoskopi sırasında sitolojik inceleme için idrar örneği alınması, şüpheli görülen yerlerden biyopsi alınması ve tümör görüntüsüne sahip oluşumların mesane duvarından kazınması gerekebilir. Bu kazıma işlemine transüretral rezeksiyon (TUR) adı verilir. TUR yada biyopsi ile elde edilen doku örneği patoloji uzmanları tarafından mikroskopik olarak incelenir. İnceleme neticesinde mesane kanseri tanısı kesin olarak konulabilir. Patoloji raporunda kanserin hangi tipte olduğu, biyolojik olarak ne kadar saldırgan davranabileceği ve mesane duvarının hangi tabakasına kadar uzandığı gibi detaylar da belirtilir. 


İdrar Sitolojisi
İdrar sitolojisi, idrarın içindeki hücrelerin patoloji uzmanları tarafından mikroskop altında değerlendirilmesi işlemini tanımlar. İdrarda habis (kötü) karakterde hücreler görülmesi idrar yollarının herhangi bir kesiminde (özellikle mesanede) kanser olabileceği ihtimalini kuvvetlendirir. 


Mesane Kanseri Tanısı İçin Özel İdrar Testleri
İdrarda bazı tümör belirteçlerinin düzeyini ölçerek mesane kanseri tanısı konusunda fikir sahibi olmak mümkündür. Ancak, hiçbir belirteç sistoskopik değerlendirmenin yerini alamaz ve bu belirteçlerin tanı amacıyla tek başına kullanılmaları önerilmemektedir.
İdrardaki tümör belirteci seviyesi normal olan bir bireyde mesane kanseri saptanabileceği gibi tümör belirteci yüksek ölçülen birisinin mesanesi sistoskopide tamamen doğal görünebilir.
Sistoskopi sonucunda hastaya mesane kanseri teşhisi konmuşsa hızlı bir şekilde en doğru tedavi yöntemi seçilir. İstanbul’da hizmet veren üroloji uzmanı Prof. Dr. Murat Binbay mesane kanseri tedavisi konusunda yüksek tecrübeye sahiptir ve hastaları için en etkili tedavi yöntemlerini planlamaktadır. Gerektiği takdirde cerrahi yöntemlere de başvurabilen Binbay, uzmanlığı sayesinde en zorlu ameliyatlarda bile yüksek başarı sağlamaktadır.
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:39
Güneş
05:26
Öğle
12:59
İkindi
16:52
Akşam
20:23
Yatsı
22:02
Diğer Haberler