SON DAKİKA

Konya’nın şeker fasulyesi Avrupa mutfağında

Coğrafi işaret almış 9 adet tescilli üründen birisi olan Akçabelen (Çetmi) Şeker Fasulyesinin ihracatı deneme amaçlı olarak şubat ayında gerçekleştirildi. Beyşehir ilçesi Akçabelen Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifince temin edilerek gönderilen ürün Avrupa piyasasında beğeni kazandı ve tekrar talep edildi.
06 Nisan 2021, Salı - 20:55
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, "Konya ilimiz tarıma elverişli arazi miktarı, girişimci ve nitelikli insan kaynağı, uygun ekoloji ve güçlü tarım kültürü, stratejik coğrafi konumu, tarımsal sanayi ve destekçi kurumları ile ‘’Tarımın Başkenti’’ durumundadır. Tarım sektörü, kırsal alanlarda yaşayanların geçimlerini sağladıkları, temel gıda maddeleri üretimini garanti ederek, nüfusun önemli bir kısmına istihdam imkânı ve sanayi sektörüne ham madde sağlayarak ve ekonomiye döviz kazandırarak ülkenin ekonomik gelişme sürecine katkıda bulunmaktadır. İhracat içerisinde tarım ve tarıma dayalı sanayi malları büyük bir öneme sahip olduğundan, tarımsal dış ticaret Türkiye için büyük önem arz etmektedir”dedi.
Fasulye üretiminde 2020 yılı TÜİK verilerine göre Konya’nın 62.400 ton kuru fasulye üretimi ile Türkiye’de 1. Sırada olduğunu hatırlatan Ali Ergin "2020 yılı ihracat verilerine göre İl Müdürlüğümüzde yaklaşık 245 ton fasulye ihracatı gerçekleştirilmiş olup ihracata gönderilen tarımsal ürün çeşitliliğinin giderek arttığı ve her geçen gün bir yenisinin eklendiği ilimizde bir ilk yaşanarak coğrafi işaret almış 9 adet tescilli üründen birisi olan Akçabelen (Çetmi) Şeker Fasulyesinin ihracatı deneme amaçlı olarak şubat ayında gerçekleştirilmiştir. Akçabelen Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifince temin edilerek gönderilen ürün Avrupa piyasasında beğeni kazanmış ve tekrar talep edilmiş olup İl Müdürlüğümüze Akçabelen (Çetmi) Şeker Fasulyesi Almanya ya gönderebilmek için ihracat başvurusu yapılmıştır. İl Müdürlüğümüze bağlı Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli İnspektörler tarafından firmaya ait bir depoda 5996 Sayılı Kanun kapsamında yapılan kontrol ve denetimler neticesinde Bitki Sağlık Sertifikası (Phytosanitary Certificate) düzenlenerek ihracat işlemleri tamamlanacaktır. Bu sertifika alıcı ülkenin (Almanya) Akçabelen (Çetmi) Şeker Fasulyesi ile ilgili taleplerinin karşılandığını belgelemektedir” diye konuştu.

Akçabelen Mahallesinde araziler küçük ve parçalı olmasına rağmen 1500 dekar alanda ortalama yıllık 220 tonluk bir üretim gerçekleşti. Akçabelen Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi vasıtasıyla coğrafi işaret tescili alınması ve pazarlama imkânları sağlanması çiftçi örgütlenmesi açısından son derece başarılı bir örnek oldu. Beyşehir ilçesi Akçabelen mahallesinde 100 yıldan fazladır atadan kalma tohumlarla geleneksel tarım yöntemi ile üretimi yapılan Akçabelen (Çetmi) Şeker Fasulyesi coğrafi işaret belgesiyle marka değerini artırarak kalitesini ispatlamış oldu.
"Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi”
İl Müdürü Ali Ergin basın mensuplarına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
"Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin tensipleriyle ilimizde 2021 yılı içerisinde uygulanmak üzere lokal alanlarda yetiştirilen ürünlerin verimliliğin arttırılması amacıyla Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz Koordinesinde "Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında sertifikalı Kuru Fasulye tohumu projesi hazırlanmış ve bakanlığımız tarafından destek kapsamına alınmıştır. Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi üreticilerin sertifikalı ve kaliteli tohumluk kullanmasını sağlayarak üretimde verim ve kaliteyi artırmayı, üreticileri iç ve dış pazarda rağbet gören tür ve çeşitlerle üretime yönlendirmeyi ve üreticileri arz fazlası olan ürünlerin yerine arz açığı olan ürünlere yönlendirmeyi amaçlamaktadır”
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:38
Güneş
06:05
Öğle
12:55
İkindi
16:36
Akşam
19:34
Yatsı
20:55
Diğer Haberler