SON DAKİKA

Online Terapi Nedir? Online Terapi Öncesi ve Sonrası

29 Nisan 2021, Perşembe - 08:55

 

Online Terapi Nedir?

 
Gelişen teknoloji ile dijitalleşen dünyada online olarak verilen hizmetler günden güne artıyor. Online terapi de psikolojik destek almak isteyenlere internet aracılığıyla hizmet verilmesini sağlar. Başka bir deyişle online terapi, profesyonel psikolojik desteğin internet üzerinden yürütülen versiyonudur. Hemen hemen her psikolojik sorun ile mücadele etmenize yardımcı olan ve alanında uzman psikologlar ile sağlanan online terapi, sesli veya videolu olarak gerçekleştirilebilir. Terapi alan kişi, tıpkı klasik terapi yönteminde olduğu gibi psikoloğuyla düzenli olarak görüşebilir ve seanslarını planlayabilir.
İnsanların interneti çok çeşitli sebeplerden kullanması, online terapinin ortaya çıkışına zemin hazırlamıştır. Alışveriş, eğitim, eğlence gibi hizmetler online sağlanabilirken, diğer her şey kadar ihtiyacımız olan terapinin de online olarak gerçekleştirilebilmesi insanlar için büyük kolaylık sağlamıştır. Pandemi sürecinden öncesine kadar bu denli ilgi görmeyen online terapi, son günlerde adından daha da fazla söz ettirmektedir.

 

Online Terapinin Avantajları


  1. Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs ile gelen yasaklarla, insanlar işlerini internet aracılığıyla halletmek için yollar aramaya başladı. İnsanlar, kalabalık ve özellikle hastane gibi virüse yakalanma riskinin yüksek olduğu bölgelerden uzak durmaya çalışıyor. Bu sebeple, terapi almak isteyenler için sağlık açısından hiçbir riski bulunmayan online terapi, oldukça doğru bir seçim olacaktır.
  2. Yola zaman harcanması ve randevu ayarlama gibi işlemlerin vakit alması sebebiyle terapi seanslarına gitmek herkes için mümkün değildir. Ancak, online terapi evde, iş yerinde yani kısacası internet bağlantısının olduğu her yerde hızlıca gerçekleştirilebilen ve herkesin kolayca ulaşabileceği bir seçenek. Seanslarınızı kendi programınıza göre ayarlayabilir ve çok sayıda psikologdan sizin için en uygun olacağını düşündüğünüz uzman ile dilediğiniz zamanda iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede, günlük işlerinizden geri kalmayacak ve gerekenden fazla bir zaman harcamamış olacaksınız.
  3. Fiziksel engelli insanlar için terapi seanslarına gitmek çok zor olabiliyor. Yardım almadan tek başlarına yolculuk yapmak, bu kişiler için hiç kolay değil. Fiziksel olarak terapi seanslarına gidebilecek durumda değilseniz de ev konforunda psikolojik destek alabilirsiniz. Online terapi ile kendinizi yormadan ve başka birinin yardımına ihtiyaç duymadan psikologlar ile görüşebilirsiniz.
  4. Psikoterapi, ne yazık ki her ilde ve ilçede ulaşılabilir bir destek değil. Özellikle kırsal kesimlerde uzman psikologlar ile görüşebilmeniz zor olabilir. Yola gidecek zaman ve masraf, terapi almak isteyen kişiyi sıkıntıya sokabilir. Bu noktada, online terapi kurtarıcı bir seçenektir. Bulunduğunuz yer neresi olursa olsun ve psikologlara ne kadar uzak olursanız olun, uzmanlarla seanslarınızı istediğiniz zaman sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
  5. Psikologlar ile yapılan terapiler ne yazık ki her bütçeye uygun değil. Daha ulaşılabilir bir alternatif arıyorsanız online terapi sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Online terapiler, yüz yüze yapılan psikoterapilerden daha makul bir fiyata gerçekleştirilebilir. Bunun yanında, yol masrafından kaçınmış olacağınızdan dolayı az bir miktar daha para biriktirmiş olacaksınız.
  6. İnsanlar ile yüz yüze iletişimde bulunmaktan hoşlanmayan ve terapi aldığını kimsenin bilmesini istemeyen insanlar için terapiye gitmek güç olabilir. Bu noktada, üst seviye gizliliğe sahip olan ve dilediğiniz takdirde tüm kişisel bilgilerinizi saklayan online terapi yöntemini tercih edebilirsiniz. İletişim kurmakta zorlanmayacağınız psikologların olduğu online terapi platformları ile seanslarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
 

Online Terapi Faydalı Mıdır?

 
Online terapi, yüz yüze gerçekleştirilen terapi kadar faydalıdır. Yapılan araştırmalarda, online terapi alan kişilerin ilerleme kaydettikleri ve online terapinin yüz yüze yapılan terapi seanslarından bir farkı olmadığı ortaya konulmuştur. Alanında uzman psikologlar, tıpkı yüz yüze gerçekleştirilen terapi seanslarında olduğu gibi, online terapi seanslarınızda da size yardımcı olacak ve güven verecektir. Sizin psikolojik rahatsızlığınız konusunda uzmanlaşmış ve yeterli eğitimi almış psikologlar ile yüz yüze seanslardan alacağınız verimi online terapi ile de alabilirsiniz. Öncesinde bahsedilen faydaları da göz önünde bulundurulduğunda, kimileri için online terapi yüz yüze terapiden daha etkili dahi olabilir. Ulaşılabilirliği sayesinde belki de bulunduğu konumdan veya bütçesinden dolayı hiç psikolojik destek alamayacak insanlar, online terapi sayesinde tedavi olabilmekte ve kendilerini daha iyi hissetmektedir. Özellikle pandemi dolayısıyla dışarı çıkmanın riskli kabul edildiği bir dönemde, yüz yüze terapi ile aynı verimi alabileceğiniz online terapiyi tercih etmek mantıklı bir hamle olacaktır.

 

Online Psikolojik Destek ile Her An Yanınızdayız!

 
Unutmamak gerekir ki, psikolojik rahatsızlıklar bedensel rahatsızlıklar kadar önemlidir ve tedavi olmak aynı ölçüde önem taşır. Eğer kendinizi psikolojik olarak iyi hissetmiyorsanız, profesyonel destek almanızın size sağlık açısından çok fazla getirisi olacaktır. Pandemi dolayısıyla ertelediğiniz terapiyi online olarak gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Bu zorlu süreçte, gereken yardımı sağlamak adına titizlikle çalışıyoruz. Türkiye’nin en büyük online terapi platformu https://www.psikologofisi.com/ üzerinden alanında uzman psikologlar ile dilediğiniz zaman görüşerek psikolojik destek alabilirsiniz.


 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:40
Güneş
05:26
Öğle
13:00
İkindi
16:52
Akşam
20:23
Yatsı
22:02
Diğer Haberler