SON DAKİKA

Kedi Maması (Yaş, Açık, Konserve, Ödül) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

12 Haziran 2021, C.tesi - 14:34
Kedi maması almak evcil hayvan sahipleri için zorlu bir süreç olabilir. Çünkü kediniz için en iyisini istersiniz. Bu nedenle ona kaliteli kedi mamaları sunmanız çok önemlidir. Peki, sevimli dostunuza kedi maması alırken nelere dikkat etmeniz lazım? Yanlış mama kedinizi hasta edebilir veya mutsuz edebilir. Daha da kötüsü, kötü beslenme daha kısa bir ömre neden olabilir. İşte, ödül, konserve, kuru veyahut açık kedi maması alırken dikkat etmeniz gerekenler!
 

Doğru Kedi Maması Seçimi İçin Bunları Unutmayın

 

 
Kedi maması seçerken şunları unutmamalısınız:
 • Protein İçeriği: Kediler zorunlu etoburlardır ve yüksek proteinli diyetler gerektirirler. Sığır eti, tavuk ve deniz ürünleri, kedi mamasında bulacağınız oldukça yaygın proteinlerdir. Ancak kedi mamasının en önemli bileşeni olmasının yanı sıra en pahalı olanlardan biridir. İçindekiler listesine bakarak kaliteli bileşen varlığını anlayabilirsiniz. Bunun için ilk üç malzemeye odaklanın. Malzemeler en yüksek ağırlık sırasına göre listelenmelidir, böylece ilk üç malzeme size mamanın neyden yapıldığı hakkında bir fikir verecektir.
 • Yaşam Aşaması: Kediniz yetişkin mi yoksa hala bir yavru kedi mi? Yaşlılık yıllarına henüz girmediler mi? İster inanın ister inanmayın, kedi maması seçerken yaşam evresi dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Bunun nedeni, kedilerin yavruyken ve büyüdüklerinde farklı besinlere ihtiyaç duymalarıdır. Kedinizin yaşam evresine uyan özel formülü aramak, yapmanız gereken önemli bir şeydir.
 • Son Kullanma Tarihi: Yiyecekler uzun süredir rafta duruyorsa, son kullanma tarihi geçmiş olabilir. Kedi maması satın almadan veya servis etmeden önce daima son kullanma tarihini ve saklama talimatlarını kontrol edin. Bu önemlidir çünkü daha eski yiyecekler besinlerini kaybedebilir.
 • Besin İçerikleri: Etikete bakarken, her kedi mamasının sunabileceği diğer takviyeleri de araştırın. Bu, markalar arasında karşılaştırma yapmanıza yardımcı olacaktır. Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için proteine ​​ek olarak başka besinlere de ihtiyaçları vardır. İyi kedi maması, kedinizin daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olacak ilave maddeler içerir. Bu maddelerden bazıları, diyet lifi, keten tohumu, somon yağı, kızılcık, probiyotikler ve prebiyotiklerdir.
 • Sağlık: Kedinizin olası bir rahatsızlığı varsa ona özel bir beslenme programına uymanız şarttır. Bu nedenle veteriner önerisine uyum sağlamalı ve kedinizin ihtiyaç duyduğu besin içeriklerini barındıran mamalara odaklanmalısınız.
 

Kuru Kedi Maması Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


 

 
Yaş kedi maması, kediler için en çok tercih edilen mamalar arasındadır. Bugün piyasada kediniz için en iyi beslenmeyi sağlamayı biraz kafa karıştırıcı hale getirebilecek yüzlerce kedi maması markası var. Farklı türler, doku, besin değeri, lezzet ve diyet gereksinimlerindeki farklılıklar ile sonsuzdur. Kediniz için doğru mamayı seçmek, çoğunlukla evcil hayvanınızın yaşına, sağlığına ve kişisel tercihlerine bağlıdır. Kuru kedi maması satın alırken şunlara odaklanmalısınız:
 • Kendiniz için aldığınız yiyeceklerin üzerindeki beslenme etiketlerini nasıl okuyorsanız, kedinizin mamalarının üzerindeki etiketleri de okumalısınız. Bir ürün, "tam ve dengeli" olarak etiketlenmişse, beslenme açısından sağlıklı bir kedi maması olarak kabul edilebilir. Bu, kedinize, yaşam evresi için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri doğru oranlarda sağlaması gerektiği anlamına gelir.
 • Kedi mamasının içindekiler bölümünde ilk sırada yer alan bileşen kuzu, dana eti, tavuk, ton balığı vb. gibi adlandırılmış bir protein kaynağı olmalıdır. Çünkü kedilerin protein ağırlıklı beslenmesi gerekir.
 • Sağlıklı kedi mamaları ayrıca tatlı patates, havuç ve elma gibi sebzelerden elde edilen lif ve antioksidan içermelidir. Bu tarz bileşenler deri ve tüyleri korumak için doğal yağ kaynakları olmaları açısından da önemlidir.
 • Dolgu maddesi, yapay bileşenler ve sağlıksız maddeler içeren kuru kedi mamasından kaçınmalısınız.
 • Kuru kedi mamasının kedinizin yaşı ile uyumlu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.
 

Açık Kedi Maması Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

 
Açık kedi maması kediler için sıklıkla tercih edilen lezzetli ve besleyici mamalardan biridir. Bu mamalar ekonomik olması nedeniyle de bir tercih sebebidir. Kediniz için açık mama satın almadan evvel şunlara odaklanmanızda yarar vardır:
 • Açık kedi maması söz konusu olduğunda en önemli konu tazeliktir. Mamanın taze olması demek, besin bileşenlerini kaybetmemesi demektir. Bu nedenle taze kedi maması satın alarak kedinizin sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Açık kedi mamasını mutlaka güvenilir yerlerden almalısınız. Bu sayede gönül rahatlığı ile mamayı kedinize sunabilirsiniz.
 • Açık kedi mamasının kedinizin ağız yapısına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Mama parçaları, kedinizin tüketebileceği büyüklükte olmalıdır.
 

Konserve Kedi Maması Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

 
Konserve kedi maması, sevimli dostlarımızın en çok beğendiği mamalardan biridir. Lezzetli tada ve yüksek besleyicilik özelliğine sahip olan bu mamalar, kedinizin sağlığını korurken diğer yandan da mutlu olmasına yardımcıdır. Konserve kedi maması alırken şunları unutmamanız önemli:
 • Kedinizin sevebileceği ve tüketmekten hoşlandığı bir kedi konserve maması satın almalısınız. Bu yüzden, mama tüketirken onları izleyin ve yemeğini beğenip beğenmediğini kontrol edin.
 • Yüksek oranda nem sağlayan konserve mamalar, kedilerin sıvı gereksinimlerine katkı sağlar. Bu sebeple konserve mamaların nem düzeyine bakmalısınız.
 • Konserve kedi mamasının son tüketim tarihine ve içindekiler kısmına da mutlaka dikkat etmelisiniz.
 

Ödül Kedi Maması Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Ödül kedi maması, kedilerin gelişimi, eğitimi ve sağlığı açısından önemlidir. Bu mamaları doğru seçmek gerekir. Ödül mamalarını satın almadan önce dikkat etmeniz gereken konular:
 • Ödül mamaları kedinizin fiziki ve zihinsel sağlığı açısından doğru oranda besin bileşeni içermelidir.
 • Konserve mamanın yeteri kadar konsantre olması gerekir. Böylece kediniz, ihtiyaç duyduğu besin maddelerini yeterli oranda almış olur.
 • Ödül maması, sevimli dostunuzun severek tükettiği bir ürün olmalıdır. Onu eğitime teşvik etmelidir.
 • Minik parçalar halinde satılan kedi ödül mamaları, kedilerin tüketimi açısından rahatlık sunar.
 
Kaliteli kedi maması çeşitleri için online petshop mağazası ZOO’yu incelemenizi öneririz!
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:39
Güneş
05:26
Öğle
12:59
İkindi
16:52
Akşam
20:23
Yatsı
22:02
Diğer Haberler