SON DAKİKA

Fillerin göçü sürüyor

Çin’de fillerin göçü sürüyor. Yaşam alanlarını terk edip 500 kilometre yol kat eden fillerin seyahati başlayalı bir ayı geçti. Yetkililer fillerin geçişini kolaylaştırmak için yolları boşaltmış, insanların yoğun olarak yaşadığı yerleşim alanlarına girmelerini önlemek içinse yiyeceklerle dikkatlerini dağıtıp, gidiş güzergâhlarını değiştirmişti. Fillerin seyahatleri esnasında kameralara takılan bazı anlar gülümsetiyor. O anlardan birinde yavru fil, “çamur banyosunun“ keyfini çıkarırken görüldü.
23 Haziran 2021, Çarşamba - 11:02
Çin’de yürüyüşlerine devam eden fil sürüsü, Yunnan eyaletinde çamur birikintisinden geçerken görüntülendi. Sürüdeki bir yavru ise çamur içinde oynarken kameralara yakalandı. Fil yavrusunun "çamur banyosu" keyfi gülümsetti. Filler, Yunnan eyaletinin Xishuangbanna Dai Özerk İli’ndeki ormanda bulunan yaşam alanlarını terk edip yaklaşık 500 kilometrelik bir yol kat ettikten sonra 2 Haziran’da eyaletin merkezi Kunming’e ulaşmıştı. Bir aydan uzun süredir bu göçü takip eden yetkililer, sürüye refakat etmeleri için güvenlik güçlerini görevlendirirken, fillerin geçişini kolaylaştırmak için yolları boşaltıldı ve insanların yoğun yaşadığı bölgelere girmelerini engellemek için yiyeceklerle dikkatleri dağıtıldı.
Çoğunlukla Yunnan’da yaşayan Asya filleri, Çin’de A seviye devlet koruması altında bulunuyor. Yoğunlaştırılmış koruma çabaları sayesinde eyaletteki fil popülasyonu 1980’lerde 193 iken bugün yaklaşık 300’e çıktı.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:11
Güneş
05:47
Öğle
13:01
İkindi
16:51
Akşam
20:06
Yatsı
21:35
Diğer Haberler