SON DAKİKA

KEDİ BESLEYENLERİN SAHİP OLMASI GEREKEN KEDİ MALZEMELERİ

30 Temmuz 2021, Cuma - 17:45

Bir kediyle yaşmaya başlamak, onun ne zaman neye ihtiyacı olduğunu bilmeye ve karşılamaya da hazır olmayı gerektirir.

Eğer ilk defa bir kediyle yaşıyorsanız, kendini güvende hissetmek için muhtemelen bir şeylerin altına gizlenecektir, divan gibi, masa altı gibi… Onun önüne bir mama kabı ve su kabı koymanız kediyi rahatlatacaktır.  Depolu su kabı günlük suyunu ihmal etmemek, unutmamak için yardımcı olacak bir kolaylaştırıcı olarak tercih edilebilir. Eğer tuvalet alışkanlığı henüz oluşmamış bir yavru kediyse, kedi kumu almak işi kolaylaştıracaktır. M. Ö. 500. Yıllarda Kıbrıs adasında yünlerin yağını almak amacıyla kullanılan bentonit pek çok sektörde kullanıldığı gibi kedilerin tuvalete uyumunu sağlamak ve kolaylamak için de kullanılmaktadır. Oldukça sağlıklı olan bentonit kum sayesinde kedilerin tuvalete uyum sağlaması çabuklaşır, idrar emilimini hızlandırdığı için topaklaşır ve idrarın dağılmasını önlemekle kalmaz, kokunun etrafa yayılmasını da engel olur. Bunun yanı sıra çiçek kokulu, bahar esanslı kedi kumları da tercih edilebilir.

Kedi aksesuarları da kedi olan evlerin olmazsa olmazıdır. Yalnızca beslenmesi değil kişisel bakımı da ihmal edilmemesi gereken kediler için fırçalı kurutma makinesi kurulanması ve tüylerin incitmeden, acı vermeden taranması için el verişli bir alettir.  Yine başka bir aksesuar, kedilerin rahatlamasına yardımcı olacak masaj aletidir. Tartışmasız her kedi okşanmaktan hoşlanır, plastik masaj aleti özellikle uzun tüylü kediler için kullanımı rahat, kediyi rahatlatıcı bir masaj aletidir. Evde sadece kanepe, kitaplık, divan altı, masaüstüyle avunmasın, ona ait konforlu bir yer olsun deniliyorsa şayet, sağlam tabanlı, kedi sağlığına uygun dokudan yapılmış kedi evleri de kediler için bir seçenek olabilir.  Bir çıkıp dolaşmayı seven ama yine evine geri dönen kediler için kedi kapısı da evin imkân ve konumuna göre gerekli olabilir. Her kedinin enerji ihtiyacı, yapısına ırkına, yaşına göre değişkelik gösterir ve buna bağlı olarak zaman zaman enerji ve gıda, vitaminli gıdalara ihtiyacı artabilir, bu durumda kedi macunu, kedinin ihtiyaç duyduğu besin ev enerjiyi karşılamaya hatta bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Her canlının doğasında oyun vardır.  Kediler de bundan payını neden almasın. Oyun evi, kedi tırmanma ya da tırmalama oyuncakları da kedinizin evde eğlenceli, rahat zaman geçirmesini sağlar.

Evde bir kedi varsa, onun için ne yapmalı diyorsanız daha pek çok kedi malzemeleri ve aksesuarlar için Petihtiyac.com’u ziyaret edebilirsiniz. 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:36
Güneş
05:24
Öğle
12:59
İkindi
16:52
Akşam
20:23
Yatsı
22:03
Diğer Haberler