SON DAKİKA

Kekik Yağı’ nın Faydaları Nelerdir?

Güncelleme: 10 Ağustos 2021, Salı - 13:00

 
Kekiği, bir bitki veya yemek baharatı olarak duymaya aşinasınızdır. Kekik bitkisi yemeklere farklı bir lezzet katmasının yanı sıra faydaları da çok fazladır. Şifacı ve koruyucu olarak bilinen kekik yağı, birçok alanda kullanılmıştır. Bu mucizevi yağ, en güçlü antioksidanlardan biri olduğu bilinmektedir ve antik çağdan beri şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Kekik yağı; bağışıklık sistemi, solunum ve sindirim sorunları gibi birçok hastalıklarda iyileşme sürecine katkı sağlar. Daha fazla özelliği bulunan bu yağın faydalarını gelin hep birlikte inceleyelim.
 
1- Yorgunluk Giderici
 
Gün içerisinde yorgun ve uyuşuk mu hissediyorsunuz? Modunuzu hemen değiştirebilmek için kekik yağı kullanabilirsiniz. Kekik yağının uyarıcı aroması vardır. Bu özelliğinden dolayı yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur.
 
2- Tonik Görevi Görür
 
Özellikle bahar aylarında cildinizi kekik yağı ile temizlediğiniz zaman canlı ve parlak görünüm elde edebilirsiniz. Kekik yağının cilt üzerinde temizlemeye ve arındırmaya yardımcı olduğu için cilt bakımı sürecinde kullanabileceğiniz ideal yağlardan biri haline gelmiştir. Sağlıklı olan cildi temizlemek ve kirlerden arındırmak için iki damla kekik yağını yüzünüze uygulayabilirsiniz.
 
3- Bağışıklık Sistemini Destekler
 
Yiyecekler ile birlikte tüketildiği zaman bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olabilmek için kekik tüketebilirsiniz.
 
4- Kan Dolaşımını Hızlandırmaya Yardımcı Olur
 
Kekik yağı, kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kendinizi daha enerjik ve mutlu hissedebilirsiniz. Bununla birlikte iyileşmeye ihtiyacı olan bölgeler oksijenlenir ve toksinler dışarı atılarak daha iyi görünüp daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olur.
 
5- Stres ve Kaygıyı Azaltır
 
Kekik yağı, stres ve kaygıyı azaltmak için vücudun rahatlamasına katkıda bulunur.
 
Doğal bitkilerden üretilen bitkisel ekstreler  ürünlerini https://www.orzax.com.tr/ adresinden inceleyip, kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:43
Güneş
05:26
Öğle
12:52
İkindi
16:44
Akşam
20:09
Yatsı
21:44
Diğer Haberler