SON DAKİKA

Ağustos Ayının Balıkları Nelerdir?

12 Ağustos 2021, Perşembe - 10:00

 
Günlük olarak tükettiğiniz farklı et türleri vardır. Kırmızı et ve tavuk eti ön plana çıksa da mevsim şartlarına göre balık türleri de sıklıkla sofralardaki yerini alır. Doymuş yağ içeren ve Omega 3 bakımından zengin olan balıklar sağlığınız için pek çok faydayı beraberinde getirir. Aynı zamanda B grubu vitaminlerini de içinde barındıran balıklar zengin besin değerlerine sahiptir.
 
Yaz aylarında balık tüketmeyi sevenler için farklı türler bulunmaktadır. Özellikle ağustos ayında sofralarınıza ekleyeceğiniz balık türleri arıyorsanız aşağıdaki seçeneklere göz atabilirsiniz.
 
Çinekop
 
Vücuttaki uzun sırt ve süzgeçleri ile ön plana çıkan çinekop farklı mevsimlerde bulabileceğiniz türlerden biridir. Uzunluk olarak 110 cm, ağırlık olarak ise 11 kg’a varan çinekoplar küçükten büyüğe doğru farklı isimlerle adlandırılabilir. Çeşitli yemek türlerini çinekop ile renklendirebilir ya da sadece çinekoptan farklı yemekler hazırlayabilirsiniz.
 
Barbunya
 
Halk arasında barbun olarak bilinen barbunya tekir balığı ile karıştırılan bir türdür. Barbunya balığı yaz aylarında sofranıza ayrı bir lezzet katarak pek çok tarifi mutfaklarınıza taşıyabilir. Barbunya balığı, kırmızı ve pembe renkli bir şekle sahiptir. Aynı zamanda yuvarlak gövdeli ve pullu bir balık olarak bilinir.  Karadeniz, Marmara Denizi ve Ege Denizi barbunya açısından oldukça zengindir. Dip balığı olan barbunya 20 cm’lik bir boya sahiptir.

Çipura

Çipura dendiğinde akla ilk gelen çiftlik balıkları olur. Ancak çipuralar Ege’de yoğunlukla bulunan en lezzetli balıklardan biridir. Genelde çipura balığının boyları 20 ile 35 cm arasında değişiklik gösterir.  Ağırlık olarak ise 6-7 kg olanlarına rastlayabilirsiniz.  Her mevsimde çıkabilen çipura özellikle ağustos ayında büyük bir ilgiyle karşılanır. Çorba, ızgara ve fırın için çipura oldukça elverişlidir.

Palamut
Ülkemizde balık dendiğinde akla ilk gelen seçeneklerden biri palamuttur. Besleyici ve lezzetli bir balık olan palamut özellikle yaz sofralarınızı süsleyen bir türdür. Uygun fiyatlı olmasıyla bilinen palamutlar aynı zamanda en çok tüketilen balık türleri arasında yer alır. Ağustos ayı ile birlikte palamutları denizde görmeye başlayabilirsiniz.
Balıkta bulunan kolajen desteği cildiniz için birçok olumlu etkiyi beraberinde getirir. İhtiyacınız olan balık kolajeni ve diğer kolajen takviyeleri için https://www.day2day.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
 
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:49
Güneş
05:29
Öğle
12:52
İkindi
16:43
Akşam
20:04
Yatsı
21:37
Diğer Haberler