SON DAKİKA

Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı kutlamaları başladı

Konya’da 34. Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı kutlamaları Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başladı.
Güncelleme: 13 Eylül 2021, Pazartesi - 14:27
Oda Başkanlarının da katıldığı programda, KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, Atatürk anıtına çelenk koydu.
Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak Ahilik Haftası kutlamalarıyla ilgili yayınladığı mesajında "Bu yıl 34. kutladığımız Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı etkinliklerimize Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk koyarak başlatmış olduk. Her daim hakkın ve hakikatin yanında duran ve daima iyiliğin gören gözü, tutan eli olan bir geleneğin takipçileri olarak, Ahiliği yaşatan ve yaşatılması için gayret gösteren herkese şükranlarımızı sunuyor, Ahiliğin Kurucusu Pirimiz Ahi Evran başta olmak üzere şehadet şerbetini içmiş olan şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş olan tüm ahilerimizi, Esnaf ve Sanatkârlarımızı rahmetle yâd ediyorum.
Tarihimiz boyunca devlet - millet bütünlüğünü sağlamış ve her daim bu bilinçle hareket edecek olan bugünün ahileri çok değerli esnaf ve sanatkârlarımızın, Ustalarımızın, Kalfalarımızın ve Çıraklarımızın başta olmak üzere tüm Vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını kutlar, haftamızın bereketli olmasını temenni ederim."
Anıttaki törenin ardından Başkan Karabacak ve beraberindeki oda başkanları Konya Valisi Vahdettin Özkan’ı valilik makamında ziyaret etti. Başkan Muharrem Karabacak günün anısına Vali Özkan’a çiçek takdim etti.
Konya Valisi Vahdettin Özkan da Ahilik Haftasının kutlu olması temennisinde bulunarak esnaf odaları başkanlarıyla birlikte günün anısına valilik hizmet binası önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Heyet daha sonra Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret etti.

Sabah besmeleyle dükkanını açan esnafın, kendi ailesinin ve yanında çalıştırdığı kişinin ailesinin gelirini alın teriyle sağlamak için namusuyla, şerefiyle çalıştığını ifade eden Başkan Altay, "Ama pandemi döneminde şunu gördük ki, bazı kısıtlamalardan dolayı esnafımız iş yerini açamaz hale geldi. İşlerini yürütemez hale geldi. Hem kendisinin hem yanında çalışanların mağduriyetiyle ilgili ciddi bir sorun oluştu.

Ama elhamdülillah hem hükümetimizin destekleri, hem de Konya’da, Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, Esnaf Odaları Birliği Başkanımızla koordineli bir şekilde, sizlerin önerileriyle birçok çözüm ürettik. Bu sürede esnafımızın zorluklarının bir kısmının aşılmasıyla ilgili maddi-manevi desteklerde bulunduk. Bunu da Konyalıların bize verdiği güçle yapıyoruz. Hem siyasi hem ekonomik güçle bunu yerine getirdik. İnşallah o dönem geride kaldı. Her ne kadar vakalar hala yüksek olsa da aşılanmayla ilgili ciddi bir farkındalık oluştu. Esnaf olarak yapmamız gereken de önce kendi aşımızı sonra çalışanların aşılarını tamamlamak. Çünkü tekrar kapanmaya hiçbirimizin tahammülü kalmadı. İnşallah aşıyla ilgili farkındalık arttıkça bu sıkıntıdan bir an önce kurtuluruz. Ahilik Haftamız kutlu olsun.” diye konuştu.

KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak da ahiliğe verdiği değerden dolayı Başkan Altay’a teşekkür ederek, "Farklı bir süreci hep beraber yaşadık. Özellikle pandemi ile mücadele esnaf ve sanatkarımız açısından farklı bir döngüyü beraberinde getirdi. Lakin Konya birlikteliğini, Konya hoşgörüsünü hep beraber sergilemiş olduk. Zat-ı alinizin de bu anlamda esnaf ve sanatkarlarımıza ve odalarımıza yapmış olduğu katkı çok değerli. Göstermiş olduğunuz maddi ve manevi destekler esnaf ve sanatkarımızın ayakta kalmasına vesile oldu. İnşallah bundan sonraki süreçte de sizlerle birlikte Konya birlikteliğini göstermiş oluruz.” diye konuştu. (Konhaber - Kemal Sayın)
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:13
Güneş
06:34
Öğle
12:46
İkindi
16:10
Akşam
18:49
Yatsı
20:04
Diğer Haberler