SON DAKİKA

Darbe girişimi sonrası hücre evlerine 265 operasyon yapıldı

FETÖ’nün hücre evlerine bugüne kadar gerçekleştirilen 265 operasyonla 4 bin 15 örgüt mensubu yakalandı. Gözaltına alınanlardan 2 bin 390’ı tutuklandı.
Güncelleme: 22 Eylül 2021, Çarşamba - 11:46
FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından örgüt üyelerinin yakalanmasına yönelik düzenlenen operasyonlar sürüyor.

Güvenlik güçlerince örgüt üyelerinin saklandığı hücre evlerinin belirlenmesine ilişkin çalışmalara da devam ediliyor.

4 bin 15 kişi gözaltına alındı

Bu kapsamda, bugüne kadar belirlenen çok sayıda hücre evine 265 operasyon düzenlendi.

Operasyonlarda 4 bin 15 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 2 bin 390’ı tutuklandı, 1322’si hakkında adli kontrole hükmedildi, 303’ü serbest bırakıldı.

Elebaşı Gülen’in yeğeni de hücre evinde yakalandı

FETÖ’nün yargı yapılanmasına yönelik toplantıları organize eden eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreteri ve Yargıtay üyesi Mehmet Kaya da Çanakkale’de hücre evinde yakalandı.

Örgütün güncel yapılanma ile hücre evleri sorumlusu olduğu ve bu evlerde saklananlara finansal destek sağladığı tespit edilen Mehmet Biricik, İstanbul’daki hücre evinde gözaltına alındı. Ayrıca hücre evlerinde yakalananlar arasında sözde Afrika yapılanması kurucusu İbrahim Tatar, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Selman Gülen de bulunuyor.

Hücre evlerine modern mağara benzetmesi

Yürütülen soruşturmalar ve açılan davalarda elde edilen delillere göre ise FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, örgüt mensuplarının deşifre olmadan saklanmalarına yönelik önlemler alınmasını talep etti.

Gülen, hücre evlerinde saklanmaya devam edilmesi gerektiğini de belirtti.

"Falcon" uygulaması üzerinden gönderilen bir mesajda da örgüt elebaşı Gülen’in "Yurt dışına geçecek arkadaşlar kesinlikle risk almadan gaybubete devam etsinler." emri verdiği tespit edildi.

Örgüt, hücre evlerini "modern mağara" olarak nitelendiriyor. Mesajlarda, hücre evlerinde saklanmanın ibadet sayılacağı belirtiliyor.

Bu konuyla ilgili gönderilen bir mesajda, "Gaybubette geçirdiğimiz her dakika, bir gün ibadet yerine geçiyor." ifadesi yer aldı.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:35
Güneş
06:55
Öğle
12:40
İkindi
15:45
Akşam
18:15
Yatsı
19:30
Diğer Haberler