SON DAKİKA

Bilsem Demo Nedir?

Bilsem Demo uygulamasıyla ilgili tüm merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.
13 Ekim 2021, Çarşamba - 09:00
Bilsem Demo, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan ve tablet sınav aşamasına yönelik hazırlık uygulaması olarak ön plana çıkmaktadır. Bilsem bilindiği üzere özel yeteneğe sahip çocukların bu yeteneklerini en verimli şekilde kullanmasına yönelik eğitim vermektedir. Bu eğitime dahil olabilmek için başvuru yapılarak belirli sınavların başarıyla geçilmesi gerekmektedir. Bilsem halk arasında çok yaygın olmadığından dolayı velilerin akıllarında hazırlık aşamasına dair sorular oluşabilmektedir. İki aşamadan oluşan sınavın birinci aşamasında çıkabilecek sorular ve bu sorulara nasıl hazırlanılacağı merak konusu olabiliyor. Bu yazımızda merakınızı gidererek MEB tarafından yayınlanan uygulamayı sizlerle paylaşacak ve sağladığı faydalardan bahsedeceğiz.

Bilsem Demo Nedir?

MEB tarafından yayınlanan ve hem iOS hem de Android telefonlarından kullanılabilen Bilsem Demo, sınavda görebileceğiniz benzer soruları gösteren bir uygulamadır. Uygulamayı indirerek tablet sınavında çıkacak benzer soruları görebilir ve çocuğunuza çözdürebilirsiniz. Hazırlık için kullanabileceğiniz bu uygulama tamamen ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Aynı zamanda öğrencinin TC numarasını girerek bilgilerini de görebilmektesiniz.
Bu uygulama içerisinde sadece grup tarama sınavına ilişkin hazırlık soruları bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki uygulamayı indirdiğinizde birinci aşamada çıkabilecek sorulara hazırlık yapabileceksiniz. Peki ikinci aşama için ne yapılabilir? İkinci aşama "Bireysel Yetenek Sınavı” adı altında geçtiğinden dolayı bu aşamada çocuğunuzun yeteneği ön plana çıkar. Sınav esnasında çocuğunuzun sadece yeteneği inceleneceği için bu aşamada herhangi bir hazırlık kitabı veya örnek sorular bulunmamaktadır. İkinci aşama için yek yapılması gereken çocuğunuzun yeteneği üzerine basit egzersizler yapmak olacaktır. Hem birinci hem ikinci aşama için hazırlık aşamasında mutlaka zihinsel beceri, mantık ve analitik düşünme geliştirmeye yönelik uygulama/çalışma stilleri kullanılmalıdır. İndireceğiniz Bilsem Demo uygulamasından da görecek olduğunuz sorular bu çalışma stilini kullanmanız gerektiğinin doğrulamasını sağlayacaktır.

Bilsem Demo Sınava Hazırlık İçin Yeterli Mi?

Tamamen ücretsiz sunulan ve en yaygın kullanılan işletim sistemlerine uygun (iOS ve Android) olan bu uygulama için birçok söylem bulunmakta. Bu söylemlerin en başında ise soru sayısının az olduğu, öğrencileri hazırlamakta yeterli olmadığı yönündedir. Nitekim uygulamayı indirip incelediğimizde de bu fikre katılmak mümkün. Milli Eğitim Bakanlığı uygulamayı yayınlarken içerisine fazla örnek soru koymadan halka sunmuş. İlerleyen zamanlarda yeni soru eklenir mi bilinmiyor ancak veli ve öğretmenlerin talebi daha fazla örnek soru olması yönünde.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan bu uygulama maalesef çocuğunuzun grup tarama sınavına hazırlanması için yeterli olmayacaktır. Bunun için ücretli veya ücretsiz kaynaklara göz gezdirebilirsiniz. Temel mantık çocuğunuzun analitik düşünme, mantık yürütme gibi alanlarda başarı sağlamasıdır. Demo uygulamasının yanında geçmiş yıllara ait çıkmış soruları çözümleriyle beraber inceleyebilirsiniz. Şu an için mevcut sorular beraberinde Demo uygulamasının çocukların heyecanını bastırabilmesi için kullanılabilecek bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Yetersiz olsa da mutlaka cihazınıza indirip çocuğunuza soruları çözdürmenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte Mentalup gibi alternatif uygulamaları da kullanabilirsiniz. Hem soru sayısı hem egzersiz tipleri bakımından Bilsem Demo’ya göre son derece gelişmiş bir uygulamadır.

Bilsem Demo Avantajları Nelerdir?

Bilsem için hazırlanan uygulamanın bahsettiğimiz dezavantajının yanı sıra avantajları da bulunmaktadır. Uygulama iOS ve Android işletim sistemleri üzerinde kullanılabilir olduğundan dolayı tablet üzerinde de kurulum gerçekleştirebiliyorsunuz. Dolayısıyla bir tablete bu uygulamayı kurarak çocuğunuza sınav ortamı yaratabilirsiniz. Sınıfta veya evde hazırladığınız ortam ile sınav merkezinde gireceği ortamı simüle edebilirsiniz. Böylece çocuğunuz sınav ortamına hazırlıklı olur ve heyecan yapmadan sorular ile ilgilenebilir.
Soru sayısı her ne kadar az olsa da tablet üzerinden yapılan alıştırmalar hem çocuğunuzun örnek soru görmesini sağlayacak hem de sınav esnasında neyle karşılaşacağını bilecek. Sınava girdiği zaman heyecan yapmadığı takdirde ise baraj puanını rahatlıkla geçebilir.
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:49
Güneş
05:29
Öğle
12:52
İkindi
16:43
Akşam
20:04
Yatsı
21:37
Diğer Haberler