SON DAKİKA

Konya’da ekmeğe zam geliyor!

Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honca, Konhaber.com’a yaptığı özel açıklamalarında önümüzdeki günlerde artan maliyet ve girdilerden dolayı başta ekmek olmak üzere unlu mamullerde yüzde 30 ila 38 arasında bir fiyat artışının geleceğini söyledi.
Güncelleme: 29 Kasım 2021, Pazartesi - 16:40
Başkan Honca "Buğday üzerinden ticaret yapmayalım”
Piyasad buğdayın fiyatının 5 lira olduğunu aktaran Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honca "Buğday piyasada 5 lira olmuş. Taban fiyata 2 bin 350 lira iken 5 lira olmuş. Neredeyse yüzde yüzün üstünde bir artış var. Bizim mamullerimizin tamamen güncellenmesi zorunluluğu doğdu.

Akaryakıta, nakliyeye, enerjiye zamlar geldi. Toprak Mahsulleri Ofisi büyük bir çalışma yaptı. 510 milyon ton buğday verdi. Ama bu yeterli kalmıyor. Elimizdeki mevcut buğdaylar lisanslı değirmenlerde dolu. İnsanlar almış stok etmişler. Bu yanlış bir politika, yanlış bir insanlık, yanlış bir vatandaşlık… Ticareti hep birlikte yapalım. Buğday üzerinden ticaret yapmayalım. Mamullerimize gelince elbette ki Toprak Mahsulleri Ofisi yeteri kadar buğday var demişti. Ama burada Konya’da lisanslı değirmenlerin bir kısmı ihaleye girip, taahhütlerde bulunup, fiyatları belirlemişler. Fakat bu verilen tahsisler yeterli değil. Fiyatı regüle edemez, edemedi de. Bugün 185 lira ile 200 lira arasında olan un söz konusu iken maalesef değirmenlerimizde kaliteli ekmeklik birebir çıkaracağımız 330 lira civarından daha fazla. Böyle olunca da hamur işiyle uğraşan fırıncılarımızda bir fiyat artışı söz konusu olacaktır” dedi.

"Buğdayın 6 lira olmasını bekleyen vicdansızlar var”
Toprak Mahsulleri Ofisinin çalışmasını güzel ancak yerinde bulmadığını hatırlatan Başkan Vedat Honca "Çalışmalar güzel ama maalesef yeterli olmadı. Niye çünkü adamın vicdanında bir şey yoksa ihalesini yapacak. İthal buğdaya gerek yok elimizde yeteri kadar buğday var. Ama lisanslı değirmenlerde bağlanmış bunu ticari anlamda düşünen şahıslar var. Bunlar buğdayın 6 lira olmasını bekliyormuş ya bu kadarda vicdansızlık olmaz. Ondan sonra tutup diyorlar ki fırıncılar zam yapıyor. Esas hainliği yapan onlar, elinde buğday stoklayıp bekleyenler. Sen Türk vatandaşıysan milletini seviyorsan tutmayacaksın satacaksın. Devletimiz güçlüdür bu konunun üstesinden de gelecektir. Vatandaşımızın hiçbir kesiminin kaşının eğilmesini istemiyoruz. Zamlar tabii ki bizleri de üzüyor. Ama sebeplerini size söyledim söylerken de hararetle söylüyorum ve kızıyorum "Lütfen bu buğday üzerinden kimse oynamasın, paragöz olmayın". Piyasalar yanıyor görüyorsunuz. Bir günde dolar nerelere çıktı bunun suçlusu kim arkadaş? Asgari ücrete çalışanlar mı, vatandaşa ekmek çıkarmak için gece gündüz çalışan bizler mi? diye konuştu.

Ekmeğe en az yüzde 30 zam geliyor
Vatandaşın alım gücüne göre yakın bir zamanda unlu mamullerde fiyat ayarlaması yapacaklarını belirten Honca, "Yakında asgari ücrete zam gelecek. Bunları da göz önüne alarak tekrar tekrar fiyat güncellememek için pide, etliekmek, simit, poğaça yufka, kadayıf, baklava kısacası tüm unlu mamullere artan maliyetlerden ve girdilerden dolayı yüzde 30 ila 38 arasında bir fiyat ayarlaması gelecek. Zaten vatandaşın alım gücü olmadıktan sonra biz %50 yapsak ne yazar alım gücüne göre bir fiyat dengesi kuruyoruz” şeklinde konuştu.

Konya’da 1,75 TL’ye satılan ekmeğe en az yüzde 30 bir artışın gelmesi halinde ekmeğin fiyatının kentte 2,25 TL civarında olması bekleniliyor. (Konhaber / Kemal Sayın – Ziya Koç)
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:30
Güneş
06:00
Öğle
12:59
İkindi
16:44
Akşam
19:49
Yatsı
21:13
Diğer Haberler