SON DAKİKA

Dünyanın en güzel oyuncakları

03 Aralık 2021, Cuma - 20:24
En güzel oyuncaklar denildiğinde, kulağımıza inanılmaz derecede kaliteli üretilmiş ya da en pahalı oyuncaklar gelebilir. Oyuncakların çok güzel olması için pahalı olması önemli ya da gerekli değildir. Çok uygun fiyatlı ve basit görünen bir oyuncak herkes tarafından beğenilebilir. Bu nedenle bugünkü yazımızda herkes tarafından sevilen ve beğenilen oyuncakları ele alacağız. Dünyanın en güzel kız ve erkek oyuncakları hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Dünyanın en güzel erkek oyuncakları

Güzellik kavramı görecelidir ve herkese göre değişebilir. Çünkü herkes farklı karaktere sahip olduğu gibi farklı şeylere ilgi duyabilirler. Örneğin; bazıları oyuncak bebek ile oynamayı severken bazıları robotlardan başka bir oyuncak ile oynamayı istemez. Bu nedenle dünyanın en güzel oyuncakları herkes için farklı olabilir. Aşağıdaki listede erkek çocukları tarafından en çok sevilen oyuncaklarının neler olduğundan bahsedeceğiz.
Erkek çocukları için en güzel oyuncaklar tartışmasız arabalardır. Bu yüzden yakınlarımızın doğum günü olduğunda ona araba hediye etmek ister ve bir tane satın alırız. Ancak seçim yaparken zorlanabiliriz. Çünkü eskiden oyuncak araba denildiğinde metal, plastik ya da farklı renklerde olma gibi birkaç özelliğe sahiptiler. Şimdilerde ise oyuncak arabalara özel raflar ve reyonlar bulunuyor. Bu da seçimleri zorlaştırabiliyor. Bu zorluğu aşmak için dünyanın en güzel oyuncak arabasını satın alabilirsiniz. Bu da basit ve küçük olan herhangi bir oyuncak araba demek oluyor. Peki, basit ve küçük arabalar neden bu kadar çok seviliyor?

Dünyanın en güzel oyuncak arabası

Erkek çocuklar oyuncak arabalarla oynamaya bayılırlar. Hatta yaşları 30 bile olsa! Ancak küçük ve gösterişsiz olan oyuncak arabaların içlerinde en güzel oyuncaklar olduğunu belirtirler. Bu nedenle erkek çocuklar için dünyanın en güzel oyuncak arabası küçük ve basit olanlardır, diyebiliriz.
Dünyanın en güzel oyuncak arabası en basit ve sağlam şekilde tasarlanmış olanlardır, diye belirttik. Çünkü bu seçimi kendi çocuklarımız yaptılar. Bazıları ahşap oyuncak arabaları seçti bazıları ise metal olanları. İkisi de fazla özelliğe sahip değil ise, onlar ile oynamak çok eğlencelidir, sonucuna vardık. Peki, basit olarak gördüğümüz bu oyuncakların, onlar oynayan çocuklar için faydaları nelerdir? Bu faydalardan birkaçı ve diğer çok özellikli oyuncaklarla aralarındaki fark aşağıda belirtilmiştir.
 • Oyuncak arabalar her türlü oyun için kullanılabilir: duyusal oyun, öğrenme, oyun oynama ve açık hava zamanı! Günümüzde çocukları açık hava etkinliğine ikna etmek ne yazık ki çok zor. Bu nedenle onların en sevdiği oyuncakları sayesinde hava almalarına teşvik edebiliriz.
 • Küçük boyutlu oldukları için çocuklar, oyuncak arabalarını istedikleri yere götürebilirler. Bu nedenle seyahat ederken ya da bir yere gideceğinizde çocuğunuzun sıkılmasını engellemiş olursunuz. Özellikle uçak ve otobüs seyahatlerinde çocukların ağlamaması ve insanları rahatsız etmemesi için ebeveynler zor durumda kalabiliyor. Bu durumu çocuk sahibi olmayanlara anlatmak kolay olmayabiliyor.
 • Hafif oldukları için onlarla uzun süre oynasalar da kolları yorulmaz. Bu nedenle diğer oyuncak arabalardan daha uzun süre oynayabilirler.
 • Basit oyuncak arabalarla oyun üretmek çok kolaydır. Böylece çocukların hayal güçleri genişler. Örneğin, bir oto yıkamacı da olabilirler, işe yetişmek için uğraşan bir mühendiste olabilirler. Bu tamamen onların hayal dünyasına bağlıdır.
 • Basit ve küçük oyuncaklar ile hayal kurmak ve farklı rollere sahip olmak çok kolaydır. Ancak çok fazla özeliğe sahip olan bir oyuncak araba ile sahip olduğu rolün dışına çıkmak zordur.
 • Basit ve küçük arabaları suya sokabilirler. Onlarla kumda oynayabilir ya da dışarıda kaldırım üzerinde onlarla yarış yapma imkânına her zaman sahiptirler. Fakat çok özellikli olanların hassaslığı buna izin vermez. Özellikle su ile temas ettiklerinde bozulurlar.

Dünyanın en güzel oyuncak robotları ve karakter oyuncakları

İkinci sırada yer alan dünyanın en güzel erkek oyuncakları robotlardır. Erkek çocuklar için robotlar ile oynamak çok keyiflidir. Üstelik şimdiki robot oyuncaklar birçok özelliğe sahipler. Hatta onları kendimiz üretebiliriz. Kodlama robotları, şekil değiştiren ve uzaktan kumandalı robotlar gibi zengin çeşitliliğe sahipler. Bu nedenle şimdi robotlarla oynama keyfi çok daha güzel!
Üçüncü sırayı sevdikleri karakterlerin figürleri ya da oyun setleri alıyor. Her çocuğun bir kahramanı ya da sevdiği karakteri vardır. Erkek çocuklar için bu kahraman ve karakterler arasında Batman, Spiderman, Minecraft karakterleri ve Kral Şakir yer alıyor. Bu tür oyuncakların ucu bucağı olmadığı için bir oyuncak seti, kostüm, figür, araçlar ya da bambaşka bir oyuncak çeşidi olarak karşımıza çıkabilir. Ancak onların hiçbirini dördüncü ya da ikinci olarak dünyanın en güzel oyuncakları listesindeki yerlerinden başka bir yere koyamayız.

Dünyanın en güzel kız oyuncakları

Dünyanın en güzel kız oyuncakları arasında oyuncak bebek, peluş oyuncaklar ve sevilen karakterlerin oyuncak setleri yer alır. Çünkü en sevilenler listesinde bu üç oyuncak çeşidi daima zirvededir. Üstelik bu üç oyuncak çeşidinin çocuklar üzerindeki faydaları oldukça fazladır.

Dünyanın en güzel oyuncak bebeği

Dünyanın en güzel oyuncak bebeği daha önce belirttiğimiz gibi görecelidir. Bazı kız çocukları basit gibi görünen özelliğe sahip olmayan oyuncak bebekleri tercih ederler. Bazıları ise altını ıslatan ve konuşan gibi çok özellikli olanlara ilgi duyarlar. Ancak sonuç itibari ile en popüler olanlar en basit görünenleridir. Bunun birçok nedeni bulunuyor.
 • Dünyanın en güzel oyuncak bebeği olarak herhangi bir özelliğe sahip olmayanların daha fazla sevilme nedenleri arasında ilk sırada oyuncağın daha fazla oyuna açık olması yer alıyor. Basit bir bebek ile oyun oynamanın sınırı yoktur. Onu bebekleri yerine de anneleri yerine de koyabilirler. Oysaki altını ıslatan ya da ağlayan bir bebeği hiçbir kız annesi yerine koymaz. Çünkü anneler altlarını ıslatmazlar.
 • Çok özelliğe sahip olan oyuncak bir bebeğin özellikleri, sırası ile denenir ve bu ilk yapıldığında var olan heves zamanla tükenir. Ardından oyuncağın özellikleri tamamen öğrenildiğinde ve defalarca kullanıldığında çocuklar bir daha dönüp aynı oyuncakla oynamak istemezler. Bunun nedeni zaten var olan özelliklerinin hepsinin kullanılmış ve onunla oynanacak olan oyunların sınırına ulaşılmış demektir.
 • Basit oyuncak bebekler için pil ya da şarj etme gibi ihtiyaçlara gerek duyulmaz. Ancak diğerlerinin pil ömrü çabuk bitebilir. Bu da oyunun en güzel kısmında bitmesi anlamına gelir.
 • Normal bir oyuncak bebek ile evcilik oynamak daha keyiflidir. Ona dilediğiniz cümleleri söyleyebilirsiniz. Hayal kurarak onu dilediğiniz karaktere çevirip sizinle konuşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak diğerleri için aynı şey geçerli değildir. Yanlışlıkla düğmelerinden birine bastığınızda oyunun büyüsü yok olur.
 • Basit bebekler diğerlerinden daha gerçekçidir. Diğer bebekler aşırı güzel, harika bir fizik sahibi ya da mükemmel saçlara sahiptir. Ancak basit oyuncak bebekler daha gerçekçi olduğu için onlarla oynamak daha keyiflidir.
 • Moda olan oyuncak bebekleri yerine çeşitli, basit bebekleri seçmek, erkekler de dahil olmak üzere daha geniş bir çocuk yelpazesine onlarla oynama konusunda ilham verebilir.
 • Basit bebekler genellikle büyüktür ve gerçek bir bebek boyutundadır. Bu nedenle küçük boyutta olanlardan daha fazla özeldir, kız çocukları için.

Dünyanın en güzel peluş ve karakter oyuncakları

Dünyanın en güzel kız oyuncakları için ikinci sırada peluş oyuncaklar yer alır. Her kız çocuğu en azından bir tane peluş oyuncağa sahiptir. Hangisini tercih ederseler etsinler her biri farklı güzel ve özeldir. Bu nedenle aralarındaki en güzel oyuncak budur, diyemeyiz. Herkesin çocukluğunda bir peluş oyuncak yer almıştır. Bunun birçok nedeni vardır.
 • İlk olarak peluş oyuncakların güven duygusu vermesidir. Bu nedenle onlara sarılıp uyumak, hem keyiflidir hem de korkuları yok etmeye yardım eder.
 • Peluş oyuncaklar ile hayal kurmak çok eğlencelidir. Küçük bir ata sahipseniz, o at sizi kurtaran büyülü güçlere sahip dinazora kolayca dönüşür.
 • Peluş oyuncaklar stres azaltırlar. Çocukların okul hayatında yaşadığı stresi azaltma ve yok etmelerine yardımcı olmak için odalarına bir tane peluş oyuncak koymanızı tavsiye ederiz.
 • Çocukların dil becerilerini geliştirir ve sosyalleşmelerine destek olur.
 • Peluş oyuncakları bir yere götürmek çok kolaydır. Hem hafif hem de taşınması kolaydır. Üstelik çocuğun uykusu geldiğinde bir yastığa ihtiyaç duymazlar.
Lisanslı oyuncak çeşitlerinde seçenek çok fazladır. Barbie bebek, LOL bebek, Frozen ve daha birçok karakter yer alabilir. Üstelik sevilen karakterlerin ürünleri oyuncaklarla da bitmez. Bu nedenle herkesin kendine göre bir en güzel oyuncak dediği seçeneği vardır. Kaçıncı sırada yer aldığının da çocuklar için bir önemi olduğunu düşünmüyoruz.
 

Dünyanın en güzel oyuncakları sizin için hangileridir?

Bizce dünyanın en güzel oyuncakları kuşkusuz arabalar ve oyuncak bebeklerdir. Aslına bakarsanız, bu oyuncakları cinsiyete göre ayırsak da unisex oyuncak kategorisinde yer alırlar. Çünkü oyuncakları cinsiyetlere göre ayırmak yanlıştır. Uzmanlar, oyuncak bebeklerle oynayan erkek çocuklarının ya da arabalar ile oynayan kız çocuklarının gelişimlerinde ya da karakterlerinde herhangi bir kötü etki olmadığını bunun aksine birçok kazanım sağladıklarını belirtiyor. Bunlardan birkaçı ise;
 • Kız çocuklarının arabalar ile oynayarak araçlar hakkında bilgi sahibi olmaları.
 • Erkek çocuklarının ise oyuncak bebekler ile oynayarak empati kurmayı öğrendikleri ve bebek bakımı hakkında bilgi sahibi olmalarıdır.
Yetişkin birey olduklarında kızlar araç kullanma ihtiyacı duyacak erkekler ise baba olacaklardır. Bu nedenle araçlar ve trafik hakkında küçük de olsa bilgi sahibi olmaları oldukça önemlidir. Erkek çocuklarının da bebek bakımı hakkında bir şeyler öğrenmeleri hem annelerinin neler hissettiğini anlamalarına hem de baba olduklarında kendilerine düşen sorumluluğu daha kolay sahiplenmelerine yardımcı olacaktır.
 
 
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:43
Güneş
05:26
Öğle
12:52
İkindi
16:44
Akşam
20:09
Yatsı
21:44
Diğer Haberler