SON DAKİKA

Bir asfalt plenti nasıl çalışır?

Güncelleme: 23 Aralık 2021, Perşembe - 14:42

Yüksek kaliteli bir yol yüzeyinin yapıldığı asfalt üretimi için asfalt plenti adı verilen özel kompleksler kullanılmaktadır. Ürün çeşitliliğinin ve üretkenlik düzeyinin bağlı olduğu farklı modifikasyonlara sahip olabilirler.
Bu tür ekipmanlar, inşaat ekipmanı satışı için çevrimiçi bir site olan Machineryline özel portalında https://machineryline.com.tr/-/asfalt-plentleri--c131 bağlantısında bulunabilir. Bu portalda, dünyanın dört bir yanından gelen satıcıların asfalt plentlerini içeren yüzden fazla ilanını içermektedir.
 

Asfalt plentini oluşturan ana parçalar

 
Her asfalt plentinde aşağıdaki bileşenler bulunur:

- Depolama tesisleri. Bu kategori, hazır karışımları taşımanıza ve bunları  daha sonra doğrudan yol çalışmaları sahasına teslim edilmek üzere göndermenize olanak tanıyan ekipmanları içerir.
- Kontrol sistemi. Tüm süreçler, çok sayıda sensöre sahip bir bilgisayar tarafından kontrol edilir, böylece ekipmana servis yapan personel sayısı en aza indirilebilir. Ayrıca bu yaklaşım, çalışanların güvenliğini garanti altına alır.
  Pnömatik sistem. Yükleri ve sürücü birimi modüllerini ayarlamak için kullanılır.
- Gaz temizleme sistemi. Bir asfalt plentinin işletilmesi sırasında havayı kirletebilecek maddeler üretir. Özel filtreler bunların çoğunu yakalar ve çevreye olan olumsuz etkiyi azaltır.
- Karıştırma atölyesi. Isıtmadan ve nakliyeden önce münferit bileşenlerden asfalt kütlesinin ön hazırlığı için tasarlanmıştır.
- Bitüm hazırlama birimi. Bu modül bitümün eritilmesinden ve iş için uygun olacağı bir sıcaklığa kadar ısıtılmasından sorumludur.
- Kurutma birimi. Gelecekteki asfaltın bileşenlerinden artık nemi alır ve özel bir brülörde gaz yakarak bunları çalışma sıcaklığına kadar ısıtır.
- Sıcak asansör. Isıtılan bileşenleri kurutma ünitesinden, birbirleriyle ve bitümle karıştırılmasından sorumlu olan titreşimli elek üzerine taşır.
- Malzeme depolama ve temini için metal tanklar. Malzeme stoklarını depolamak için tasarlanmıştır ve kesintisiz çalışmaya devam etmek için yeni bir parti yükleme ihtiyacını bildiren özel sensörlerle donatılmıştır.
 

Asfalt plentleri neler olabilir?
 
Farklı performans seviyelerine sahip üç tip asfalt plenti bulunmaktadır:

- Sabit. En verimli modelleri temsil ederler. Genellikle gerekli sarf malzemelerini tedarik etmek için kullanılabilecek bir demiryolu hattının yakınında bulunurlar.
- Konteyner tipi. Ana parçaların ek izinler alınmadan standart nakliye konteynırlarına yerleştirilmesine olanak tanıyan katlanabilir tasarım avantajına sahiptirler. Nakliyeden sonra, yeni bir yerde hızla monte edilirler.
- Mobil. Asfalt plentinin tamamının hareket ettirilmesini sağlayan bir yol veya ray şasesi üzerinde üretilir. Çok yüksek üretkenliğe sahip değiller, ancak asfalt üretimi için herhangi bir noktada, doğrudan daha fazla kullanım yerinde üretim yapabilirler. Bu tür plentlerin üretkenliği saatte 3-30 ton ürün arasında değişmektedir.


Asfalt plentleri tipine bağlı olarak gaz ve sıvı yakıtlarla çalışır. Bu talep edilen özel bir donanımdır. Popülerliği, genellikle endüstri merkezlerinden uzakta gerçekleşen sürekli otoyol inşaatından kaynaklanmaktadır.
 
 

Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:49
Güneş
05:29
Öğle
12:52
İkindi
16:43
Akşam
20:04
Yatsı
21:37
Diğer Haberler