SON DAKİKA

Kentsel dönüşümde m2 fiyatları ne kadar?

04 Ocak 2022, Salı - 09:00

 

Kentsel dönüşüm kapsamında evini yenilemek isteyen gayrimenkul sahiplerinin en çok merak ettikleri konuların başında sürecin maliyeti geliyor. Geride kalan dönemde dolardaki hareketlilik nedeniyle inşaat kalemlerinde oldukça fazla yükselme yaşanmıştı. İnşaat maliyetlerindeki birçok kalemin dolara bağlı olması nedeniyle kentsel dönüşümde m2 fiyatları da inşaat maliyetlerine paralel olacak şekilde seyrediyor. Peki kentsel dönüşümde m2 fiyatları neler? Maliyetleri etkileyen unsurlar hangileri? Bu süreçte nelere dikkat edilmeli? İşte yanıtlar;

Kentsel dönüşümde m2 fiyatlarını etkileyen unsurlar

Kentsel dönüşümde maliyeti etkileyen unsurlar sadece inşaat maliyetleri değil. Yapının bulunduğu mevki, kullanılacak malzeme kalitesi, kat sayısı, imar durumu maliyetleri doğrudan etkiliyor. 

 

Kentsel dönüşüm m2 fiyatları

 

Kentsel dönüşümde m2 fiyatları 2021 yılının ilk çeyreğinde ortalama 2.500 TL bandındayken Aralık 2021 tarihine gelindiğinde bu tutar 3.500 TL seviyesini aşmış görünüyor.

 

Tutarlar yukarıda da belirtildiği gibi binada istenen üretim detaylarına göre farklılık gösterebiliyor. Binada kullanılacak malzeme detaylarında maliyeti en fazla etkileyen unsurların başında binanın dış cephe uygulaması geliyor. Dış cephe uygulaması kompozit malzeme veya ısı yalıtımlı boya dekoratif söve malzemesi şeklinde farklılaşabiliyor. Öte yandan daire içlerinde kullanılacak parke, fayans, kapı, mutfak dolapları, lavabolar, musluk başlıkları, pencereler, aydınlatma ürünleri, dekorasyon detayları(alçı tavan vb.) maliyetleri doğrudan etkileyen diğer kalemler arasında yer alıyor. Dolayısıyla maliyet karşılaştırması yapılırken inşaat firmalarının sözleşmelerde hangi marka malzemeleri ne şekilde kullanacaklarının açıkça belirtilmesi gerekiyor. Sözleşmelerde belirtilen malzeme esasları karşılaştırma yaparken daire sahiplerinin elini kolaylaştırıyor. 

 

Kentsel dönüşüm kat maliklerinin hakları

 

Kentsel dönüşüm uygulamasının yapılması sırasında maliklerin de birçok hakkı bulunuyor. Maliklerin haklarını en iyi şekilde kullanabilmeleri için inşaat firması ile yaptıkları anlaşmada tüm detayların belirtilmesinde fayda var. Anıl İnşaat Kentsel Dönüşüm Ofisinden kentsel dönüşüm sürecinde tüm çalışmalarla ilgili destek alabilir ve bilgilenebilirsiniz.

Öte yandan kentsel dönüşümde anlaşmazlıkların büyük bir bölümü ilk fazda yaşanıyor. Çoğu zaman maliklerin tamamı binanın kentsel dönüşüme girmesini istemezken kentsel dönüşüm için 2/3 oran yeterli bulunuyor.

 

Kentsel dönüşüm yönetmeliği

 

Kentsel dönüşüm yönetmeliğine göre binada hak sahiplerinin üçte iki çoğunluk sağlayamaması durumunda maliklere yapılması isteniyor. Tebligatı takip eden 30 gün içinde en az 2/3 çoğunluk ile anlaşma sağlanamaması halinde, Bakanlık, TOKİ veya belediyeler tarafından acele kamulaştırma yapabiliyor. 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:49
Güneş
05:29
Öğle
12:52
İkindi
16:43
Akşam
20:04
Yatsı
21:37
Diğer Haberler