SON DAKİKA

Çay Makinesi Nasıl Temizlenir?

01 Ocak 2022, C.tesi - 20:00

Çay tüketimini çok fazla seven bir topluma sahibiz. Günün her saatinde içilen çayı taze ve sıcak tutmak için çay makineleri oldukça ilgili görmeye başladı. Çayı en pratik halde demlemek için  çay makinesi,  herkes için  pratik iş haline geldi.  Kullanımı açısından başlıca konusu temizliktir. Gerekli sıklıkta, yeteri kadar temizliğinin yapılmaması çay makinesinin performansını düşür. Onun yanında kaliteli bir çay içmek mümkün olmaz. Çayın lezzetinde temizliğinin de büyük bir önemi vardır. 
 

Çay Makinesinin Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

  • Fişin prizde olmaması ve elektrik bağlantısının mutlaka kesilmesi gerekir 
  • Koku bırakacak kimyasallar kullanmamak 
  • Sert kimyasal ürünleri kullanmamak 
  • Kalıntı bırakacak deterjanlardan uzak durmak, bu kalıntı demlenen çaya geçerek sağlığı tehlikeye atar 
Çay makinesi temizliği yapılırken dış yüzeyini, sadece ılık su veya bulaşık deterjanıyla nemlendirilmiş bir bez ile silinebilir. Deterjanı az miktarda kullanmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Bir diğer önemli nokta kullanılan  bezin yumuşak bir yapıda olması gerekir. Aksi takdirde çizilmeye sebep olabilir.

Makinede Çay ve Su Bulundurmak

Demlik içerisinde çayın uzun süre kalması temizlik açısından kötü kullanım örneğidir. Her demlenen çayın bitimiyle beraber  mutlaka çay kalıntısı dökülmelidir. Çay makinesi kullanımı bittikten sonra duru su ile çalkalanıp kurulanarak saklanmalıdır. Çay makinesinin temizliğinin bir diğer dikkat edilmesi gereken hususu ise, seçilen çay makinesinin parmak izi bırakmaması ve paslanmaz çelikten yapılmış olması oldukça önemlidir.  Deterjanlarda kaliteli ürün kullanmakta çay makinesi temizliği hakkında oldukça fayda sağlar. 

Çay makinesinin bir diğer temizlik sıkıntısı kireçleme yapmasıdır.  Musluk suyu, içme suyu kullanılsa bile, haznede sürekli su bulunması kireçlenmeyi hızlandırır. Bu nedenle temizlik açısından çay makinesi içinde sürekli su bulunması temizlik açısından yanlış bir kullanım şeklidir. Hazne içerisini bir diğer temizleme yöntemi ise evimizde bulunan maddeler ile hijyeni sağlamaktır. Örnek olarak; hazne içerisinde kaynayan su içerisine iki yemek kaşığı limon tuzu ya da yarım çay bardağı sirke ilave edip, su kaynamaya başladığında, kireç yüzeyden çözülmeye başlar. Çay makineleri ve çeşitleri için ucuzagidiyor.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.  
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:43
Güneş
05:26
Öğle
12:52
İkindi
16:44
Akşam
20:09
Yatsı
21:44
Diğer Haberler