SON DAKİKA

Kongre baskını araştırılıyor: Sosyal medya şirketleri ifade verecek

ABD’de 6 Ocak’taki Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi özel komitesi, sosyal medya şirketlerini ifadeye çağırdı.
14 Ocak 2022, Cuma - 10:53
ABD’de aşırı sağcı gruplar ve eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri, 6 Ocak 2021’de Kongre binasını basmıştı.

Baskında 1’i polis 5 kişi hayatını kaybetmişti. Baskın nedeniyle halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan eski Başkan Trump, Şubat 2021’de Senatodaki oylamada aklanmıştı.

Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Cumhuriyetçilerin itirazına rağmen bir komite kurmuş ve olayı soruşturmaya başlamıştı.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİ DE İFADE VERECEK
Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi özel komitesi, sosyal medya şirketleri Facebook, Twitter, Reddit ile Google ve YouTube’un ana şirketi Alphabet’i ifade vermeye çağırdı.

Komitenin Başkanı Bennie Thompson, "Komitemiz için iki temel soru var. Demokrasimize yönelik şiddet içerikli saldırıya yol açan dezenformasyon ve aşırıcılık nasıl yayıldı? Sosyal medya şirketleri, insanların şiddete başvuracak kadar radikalleşmesini önlemek için ne yaptı?" ifadelerini kullandı.

Thompson, defalarca talepte bulunmalarına rağmen bu sorulara yanıt verecek belgelerin kendilerine iletilmediğini belirterek, Facebook, Twitter, Reddit ve Alphabet yetkililerini ifadeye çağırdıklarını bildirdi.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
06:30
Güneş
07:54
Öğle
13:07
İkindi
15:47
Akşam
18:10
Yatsı
19:29
Diğer Haberler