SON DAKİKA

Başkan Adem Bulut “Parası olan bir an önce evini alsın”

2022 yılı inşaat sektörüne yönelik beklenti ve ön görülerini KONTV ekranlarında paylaşan Konya Müteahhitler Birliği (KOMÜT) Başkanı Adem Bulut, “Parası olan bir an önce parasını yatırıma dönüştürsün, evini alsın” dedi.
19 Ocak 2022, Çarşamba - 17:23
İnşaat sektörünün 2021’e güzel bir başlangıç yaparak yılın son birkaç ayı içerisindeki gelişmelerle birlikte seneyi iyi bir şekilde bitirmediğini dile getiren Konya Müteahhitler Birliği (KOMÜT) Başkanı Adem Bulut, KONTV’ye özel açıklamalarda bulundu.

KOMÜT Başkanı Adem Bulut, pandemi dolayısıyla meydana gelen süreç, ekonomi ve döviz kurundaki dalgalanmalar gibi sebepler başta olmakla birlikte maliyetlerin artması, üretilen malın iç piyasaya sürülmemesi, ithalata önem verilmesi gibi birçok faktörün sektöre sıkıntı yarattığını ifade etti.

"Ümitle başladık, fiyat artışıyla karşı karşıya kaldık”
"2022’ye ümitle başladık” diyen Başkan Adem Bulut, "Dövizin düşmesiyle ‘Acaba ürün fiyatlarında geri çekilme olur mu’ diye düşündük fakat bunun tam tersine fiyat artışıyla karşı karşıya kaldı. Ürün tedarikinde de sıkıntı yaşıyoruz. Fiyatlardaki artış özellikle çimento, cam, alüminyumda ciddi bir şekilde yaşanıyor. Biz artık ön görülemeyen bir durumla karşı karşıyayız. 2022’nin bizim için biraz daha dalgalı bir görüntüde gideceğini düşünüyorum. İnşaat sektörü biraz daha moralle, heyecanla giden bir sektör. Bu açıdan ben de 2022’den ümitli olmak istiyorum” açıklamasında bulundu.

"Talebi karşılayamaz hale geldik”
"Biz vatandaştan, yastık altındaki döviz ve altının bir an önce yatırıma dönüşmesi, ekonomiye kazandırılması ve ekonomideki canlılığın sağlanması konusunda yardımcı olmalarını istiyorduk. Bu talebimiz aslında kısmen karşılandı fakat geldiğimiz noktada gayrimenkulün döviz ve altına göre daha fazla kazandırdığını gördük” diyen Adem Bulut, "Artık ev ve konut eskisi kadar çok üretilmiyor. Müteahhit anlamında oyuncu azalması oldu. Fakat bu sefer de talep fazlalaştı. Çünkü pandemiyle birlikte bahçeli, balkonlu evlere yönelik istek arttı. Biz de bu talebi karşılayamaz hale geldik” sözlerini açıklamalarına ekledi.

"Ev alacak olan bir an önce almalı"
Bulut, açıklamasını "Ev alacak olan bir an önce almalı. ‘Nasıl olsa fiyatlar düşer’ düşüncesiyle beklemek yanlış olur. Parası olan bir an önce parasını yatırıma dönüştürsün, evini alsın. Hatta ileriye dönük güvenli projelerden de alınabilir. 2022’de gayrimenkul ve konut kazandırmaya devam edecek. Bugün için temelden daire almak, vatandaş için doğru bir karar. Müteahhit güvenilir ise temelden alınabilir fakat burada önemli olan güven” ifadeleriyle tamamladı. (Eylül Aşkın Akçay)
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:52
Güneş
05:31
Öğle
12:51
İkindi
16:42
Akşam
20:02
Yatsı
21:34
Diğer Haberler