SON DAKİKA

Electrojet Firması Markalama Makinesi Alırken Tüm Bilinmesi Gerekenleri Anlatıyor

04 Nisan 2022, Pazartesi - 13:40

 

Günümüzde üretimi yapılan ürünlerin üzerinde bazı bilgilerin olması gerekir. Ambalajlara eklenen bu bilgiler, özel olarak geliştirilen baskı makineleri ile yazılır. Son kullanma tarihi, parti numarası gibi bilgiler sayesinde hem tüketiciler bilgilendirilir hem de ürünlerin takipleri etkili bir şekilde yapılır. Ancak bunların haricinde ilgili bilgiler, yasal zorunluluk nedeniyle de mutlaka ürünlerin üzerine eklenmelidir. İşte tam bu noktada markalama makineleri devreye girer.
Ürünlerin üzerine yazılan kodların kalıcı, kaliteli ve okunabilir olması için doğru markalama makinesinin tercih edilmesi gerekir. Günümüzde bu işlemi yapabileceğiniz birçok farklı seçenek vardır. Bunlar arasından doğru seçimi yapabilmek için ihtiyaç ve beklentilerinizi belirlemeniz ve bunları etkili olarak karşılayacak olan makineyi seçmeniz gerekir.
65 ülkede distribütörlüğü bulunan, sektörün öncü firmalarından, Singapur merkezli Rynantech (Thermal İnkjet) firmasının Türkiye Ana distribütörü olan Electrojet, markalama makinesi hakkındaki püf noktaları sizler için sıraladı.
 

Baskı Yapılacak Alanın Şekli

Kodlamalar, kullanılacak olan cihaza bağlı olarak temaslı ve temassız olarak yapılabilir. Eğer baskının yapılacağı alan düz ise temaslı veya temassız seçeneklerden herhangi biri tercih edilebilir. Her iki seçenekte beklentileri karşılayacaktır. Ancak baskı yapılacak alan düz değilse, temassız seçeneklere yönelmek çok daha isabetli olacaktır.
Termal püskürtmeli ve mürekkep püskürtmeli yazıcılar, bu alandaki öne çıkan seçeneklerden iki tanesidir. Farklı yüzeylere kaliteli baskı yapabilme yetenekleri ile dikkat çekerler.
Lazer yazıcılar, yüksek kalitedeki baskıları ile bilinirken, inkjet yazıcılar ise uygun maliyetleri ile tercih edilen bir seçenektir.

Üretim Hızı

Üretim hızı, verimliliği direkt olarak etkileyen hususlardan biridir. Kullanılan teknolojinin yeni olması, üretimin en iyi hızda gerçekleşmesini sağlar. Bu durum ise israfın azalmasını sağlar ve hammadde kullanımını da ideal noktaya taşır. Tercih edilecek markalama makinelerinin de bu hıza uygun şekilde işlevini yerine getirmesi gerekir.

Çevre Koşulları

Markalama makinesi seçimi yaparken kullanılacak ortamın koşullarının dikkate alınması gerekir. Nihayetinde üretimi yapılan ürünlere bağlı olarak ortam şartları ciddi anlamda farklılık gösterecektir. Örneğin; toz formunda olan maddelerin üretiminin yapıldığı alanlarda, bütün önlemlere rağmen etrafa toz partikülleri yayılacaktır. Bu tür partiküllerden etkilenen bir seçeneğin tercih edilmesi, sık sık bakım ve onarım işlemlerinin yapılmasını gerektirebilir.

Baskı Kalitesi

Yazdırılacak olan kodların okunabilirliği ve kalıcılığı, direkt olarak yapılan baskının kalitesi ile ilgilidir. Tercih edilecek olan markalama makinesi ne kadar kaliteli olursa, baskı da o kadar kaliteli olacaktır.
Markalama ve kodlama için kullanılan bu cihazlar, teknolojinin gelişmesi ile yenilenmiş ve çok daha kaliteli hale gelmiştir. Bu alanda baskı kalitesi en yüksek olan seçeneklerden birisi lazer baskı makineleridir. Yüksek kalıcılık ve kalite için bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Baskı Yapılacak Yüzeyin Özellikleri

Baskı yapılacak yüzeyler, çok farklı özelliklere olabilir. Nihayetinde günümüzde üretilen ürünlerin ambalajlarına veya kodlamaların yapıldığı alanlara bakıldığında buraların cam, plastik ve metal gibi farklı malzemelerden yapıldığı görülecektir. Bunun yanında ürüne bağlı olarak ilgili yüzeyler soğuk, sıcak veya nemli de olabilir.
Markalama makinesi seçiminde mutlak surette baskı yapılacak yüzeyin özellikleri dikkate alınmalıdır. Örneğin; soğuk zincirdeki ürünlerin dış bölümleri zaman zaman nemlenebilir. Böyle durumlara dayanıklı ve yapışkanlığı yüksek mürekkeplerin ve baskı makinelerinin tercih edilmesi daha doğru olur.

SONUÇ

Burada bahsedilen hususların dikkate alınması, doğru markalama makinesi seçimi yapılmasını sağlayacaktır. Her bir detayın büyük bir öneme sahip olduğu ve üretim tesisinin verimliliğini direkt olarak etkilediği unutulmamalıdır. Electrojet, sahip olduğu deneyim ile bu alandaki ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler üretmektedir.


Hangi markalama veya tarih kodlama makinesi, işletmeniz ve üretiminiz için daha uygun bunu belirlemek için Electrojet anasayfasından uzmanlar ile iletişime geçebilir, detayları uzmanından ÜCRETSİZ bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: https://www.electrojet.com.tr/
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:40
Güneş
05:26
Öğle
13:00
İkindi
16:52
Akşam
20:23
Yatsı
22:02
Diğer Haberler