SON DAKİKA

Tek Zamanlı Tarifeyi Mi Yoksa Çok Zamanlı Tarifeyi Mi Seçmelisiniz?

15 Mayıs 2022, Pazar - 12:20

Halen çok sayıda kişi bilmiyor olsa da aslında elektrik tarifenizi kendiniz seçebiliyorsunuz. Elektrik dağıtım şirketleri birbirinden farklı tarife seçenekleri sunuyor ve kullanıcılar da kendi ihtiyaçlarına ya da elektrik kullanım şekillerine uygun olan tarife seçeneğine yönelebiliyor. Elbette elektrik tarifeleri hakkında bilgi sahibi olunması da büyük önem taşıyor. Hangi tarifenin tercih edilmesi gerektiği noktasında doğru kararları vermek ancak bu şekilde mümkün olabilir.

Öncelikle tek zamanlı tarifenin günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılan tarife olduğu bilgisini aktaralım. Bu tarifede günün tüm zamanlarında elektrik kullanımı aynı birim fiyat üzerinden hesaplanır. Belirli saat dilimlerine göre birim fiyatta herhangi bir değişim olmaz. Özellikle mevcut tarife seçeneklerinden haberi olmayanların bu seçeneği kullanmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

Bir de çok zamanlı tarife seçeneği bulunuyor. Bu tarife seçeneğinde günün belirli saatlerinde kullanılan elektriğin birim fiyatı farklıdır. Dolayısıyla günün hangi saatinde kullanılan elektriğin birim fiyatının değiştiğinin kullanıcı tarafından biliniyor olması gerekir. Bu zaman dilimleri şöyledir:

 
  • 06:00 - 17:00
  • 17:00 - 22:00
  • 22:00 - 06:00

Dolayısıyla bir gün içerisinde bulunan saatler 3 farklı bölüme ayrılır ve her bir zaman diliminde kullanılan elektriğin ücretlendirmesi de farklıdır. Çok zamanlı elektrik tarifesi, günün belirli saatlerinde elektrik tüketimi daha fazla olan kişiler için en uygun seçenektir diyebiliriz. Peki, tek zamanlı ta da çok zamanlı elektrik faturası hesaplaması nasıl yapılır?

Bu hesaplamayı yapmak için uzun uğraşlar vermeniz gerekmiyor. İnternetten online olarak hesaplama işleminin hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle Enerjisa internet sitesine uğramanızı öneririz. Bu sitede mevcut elektrik tarifeleri hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını görebilir ve hangi tarifenin sizin için daha uygun olduğunu kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda tarife seçeneklerine göre elektrik faturası hesaplama işlemlerine dair de bilgiler mevcut.

Elbette merak edilen hususlardan biri de nasıl tarife değişikliği yapıldığı oluyor. Bu konuda da yapmanız gerekenleri net bir şekilde aktaran bir görsel Enerjisa internet sitesinde yer alıyor. Bu görseli incelemeniz durumunda tarife değişikliğini de pratik bir biçimde yapabilirsiniz.
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:41
Güneş
05:27
Öğle
13:00
İkindi
16:52
Akşam
20:23
Yatsı
22:01
Diğer Haberler