SON DAKİKA

Konya’nın e-ticarete ilgisi arttı

Dünyada ve Türkiye’de son yıllarda istikrarlı şekilde büyüyen e-ticaret, pandemiyle birlikte rekor seviyelere ulaştı. Ekonomist Erdal Özel, Konhaber’e yaptığı özel açıklamada, “Konya özelinde bakacak olursak Türkiye’de e-ticaret faaliyeti bulunan şirketler bazında 6’ncı sırada ve her yıl neredeyse yüzde 100 artış gerçekleştiriyor“ dedi.
Güncelleme: 30 Haziran 2022, Perşembe - 16:53
Kovid-19 salgınıyla birlikte e-ticaret rekor seviyesine ulaştı. 2020’de 256 milyon 861 olan e-ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısı, 2021’de yüzde 88’lik artışla 484 milyon 347’ye ulaştı.
Bu işletmelerin 472 milyon 604’ü, elektronik ticaret pazar yerlerinde faaliyette bulunuyor. Konhaber’e özel açıklamalarda bulunan ekonomist Erdal Özel, ‘dünya üzerinde 4 milyarın üzerinde internet kullanıcısı olması ve özellikle akıllı telefonlar ile tabletlerin yaygınlaşması e-ticaret serüvenini arttırdı. Üzerine bir de tüm dünyayı saran Kovid-19 salgını insanları e-ticarete yöneltti’dedi.

‘E-ticarette Konya 6’ncı sırada’
Konya’nın e-ticaretine değinen Özel, "Konya özelinde bakacak olursa Türkiye’de e-ticaret faaliyeti bulunan şirketler bazında 6’ncı sırada ve her yıl neredeyse yüzde 100 artış gerçekleştiriyor. Bu da özellikle KOBİ ağırlıklı sanayi şehri olan Konya’nın da yakından takip etmesi gereken bir konu haline getiriyor. E-ticareti sadece pazar yerleri ve satıcılar tarafından değerlendiriyoruz ancak şu bir gerçek ki hem Konya’da hem de Türkiye’de milyonlarca insanın otobüs biletinden tatile, diş fırçasından saç kurutma makinasına ve hatta araç alım satımlarına rağbet ettiğini biliyoruz. Özellikle haksız rekabetin önüne geçmesi amaçlayan bu yasal düzenlemeler ile ülkemiz e-ticarette daha sağlıklı ve adil bir şekilde büyümeye ve ilerlemeye devam edecektir." ifadelerini kullandı.

E-ticarette yeni kanun görüşüldüğünü ifade eden Erdal Özel şöyle konuştu:
"Ülkemizde toplam ticaretin yüzde 20’ye yakını e-ticaret üzerinden gerçekleşiyor ve bu ticaretin çok büyük bir kısmı pazar yerleri üzerinde gerçekleşiyor. Bu yüzden çıkarılacak yasalar ile hem tüketicilerin korunması, hem de pazar yerlerinde faaliyet gösteren firmaların korunması gerekmekte. Bu yasa ile tam da bu kısımlarda düzenlemeler gelecek ve sektörün daha sağlıklı bir büyüme sürecine gireceği düşünülüyor."
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:17
Güneş
05:51
Öğle
13:01
İkindi
16:49
Akşam
20:01
Yatsı
21:28
Diğer Haberler