SON DAKİKA

Konya’da depremzede öğrencilerle iftar

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop Ramazan Ayı’nın ilk iftar bereketini deprem bölgesinden Konya’ya gelen ve Mahmut Sami Ramazanoğlu yurdunda kalan afetzede öğrencilerle yaşadı.
24 Mart 2023, Cuma - 11:48
Rahmet ve bereket ayı Ramazan, paylaşma ve dayanışma duygularının da en güzel örneklerinin yaşanmasına vesile oluyor. Selçuklu Belediyesi Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen depreminin ardından evlerinden uzak kalan ve Mahmut Sami Ramazanoğlu yurduna yerleştirilen depremzede öğrenciler için iftar organizasyonu düzenlendi.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen iftar programına Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, AK Parti Konya Milletvekili Aday Adayı Mustafa Hakan Özer, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Asım Ceyhan ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar katıldı. İlk iftarlarını Mahmut Sami Ramazanoğlu yurdunda kalan kız öğrenciler ve depremin ardından şehrimize gelen afetzede öğrencilerle yapan protokol üyeleri iftar öncesinde masaları gezerek öğrencilerin Ramazanlarını tebrik etti.
"Devletimiz büyük, milletimiz güçlü”
Sözlerine Ramazan Ayının hayırlar getirmesi temennisinde bulunarak başlayan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, " Allah tuttuğumuz oruçları kabul etsin. Tabii Türkiye olarak zor günler geçiriyoruz. Sadece deprem bölgesindeki kardeşlerimiz değil depremin acısını, depremin yarasını hepimiz taşıyoruz. O yüzden deprem bölgesinden gelen arkadaşlarımıza öncelikle hoş geldiniz diyorum. Geçmiş olsun. Allah depremde kaybettiğimiz kardeşlerimize rahmet eylesin. Yaralılarımıza acil hayırlı şifalar diliyorum. Hala şu anda deprem bölgesinde kalan, orada hem oranın bir taraftan enkaz kaldırma faaliyetlerinin tamamlanması, bir taraftan da imar faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi noktasında çaba sarf eden, gayret eden kardeşlerimize de Allah’tan kolaylıklar diliyorum. Ülke ve millet olarak zor bir süreci yaşıyoruz ama devletimiz büyük, milletimiz güçlü. Biz birlik ve beraberlik içerisinde, dayanışma içerisinde inşallah bu zor günleri hep birlikte atlatacağız. Hep birlikte üstesinden geleceğiz. Biz de deprem bölgesinden gelen kardeşlerimizin bir an önce normal hayata dönebilmeleri, bir an önce kendilerini iyi hissedebilmeleri adına Konya’mızda elimizden ne gelirse onlar için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tabii çok sayıda yurtlarımızda kalan vatandaşlarımız var. Yine evlerde kimi yerlerde kendi imkanlarıyla, kimi yerlerde de misafir olarak kalan evremize de vatandaşlarımız var. Yine özel otellerde, yurtlarda kalan vatandaşlarımız var. Biz mümkün olduğu kadar sizlerle birlikte olmaya gayret ediyoruz. Burada deprem bölgesinden gelen öğrenci kardeşlerimizin olduğunu duyduk ve ilk iftarımızı sizlerle birlikte yapmak istedik. Sizlerle her zaman beraberiz, birlikteyiz.” Dedi.
Konya’nın Hatay ve Antakya’da Konya Büyükşehir, Meram, Karatay ve Selçuklu Belediyesi ve diğer ilçe belediyeleri ile birlikte büyük görevler üstlendiğini ifade eden Başkan Pekyatırmacı konuşmasını; "Tabii deprem bölgesindeki bütün şehirlerimize elimizden gelse de biz de katkı sunabilsek. Ama bize verilen bölge Hatay, Antakya bölgesi olduğu için biz ağırlıklı olarak oradayız. Ama İskenderun’da da ekiplerimiz var. Orada da çalışıyoruz. Reyhanlı’da Karatay Belediyemizin ekipleri vardı. Onlar da çalışıyorlar. İnşallah bütün şehirlerimizi yeniden ayağa kaldıracak, inşa edeceğiz. Ben buraya gelen depremzede kardeşlerimize hep şunu söylüyorum; İnşallah bir gün biz de gelip size Antakya’da, Maraş’ta, Adıyaman’da, Malatya’da misafir olacağız. Orada sizler bizi misafir edeceksiniz diyorum. Tekrar hepinize geçmiş olsun diyorum. Allah bir daha bir daha böyle acıları bizlere yaşatmasın diye dua ediyorum.” sözleriyle tamamladı.
" Türk milleti bu tür zorlukları aşacak güçte”
Ramazan ayının ilk gününde Selçuklu Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen iftar organizasyonu ile birlikte olmaktan duydukları mutluluğu ifade eden Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop,"Sayın başkanımıza ve Selçuklu Belediyesi’ne bize bu imkanı sağladığınız için teşekkür ediyoruz. Tabi ülkemiz çok zor günlerden geçiyor ama büyük Türk milleti bu tür güçlükleri her daim aşacak güçte. Sıkıntılarımızı aşacağız. Ben de geçen hafta sonu deprem bölgesine gittim. Orada daha önce çalışmıştım, gördüm. Ne yazık ki ülkemizin önemli bir bölümü, 15 milyona yakın nüfus etkilendi. Bunların içinde sizler de varsınız. Ama Konya’da, Konyalılar sizi seviyorlar ve ellerinden gelen her türlü imkanı sizler için sergilediler. Sizlerin de yapacağı tek şey var. Çok zor şartlarda da olsa, sıkıntılarımızda olsa burada derslerinizi çalışmanız. Netice itibariyle rekabet ve yarışma devam ediyor. Sizler güzelce derslerinizi öğreneceksiniz ki ileride bizim yaptığımız görevleri sizler yapacak ve bizlerden çok daha iyi yapacaksınız. Allah’ın insanoğluna verdiği en önemli nimetlerden, özelliklerinden biri, unutma özelliğimiz. Unutmazsak, acılarımız sükunleşmezse daima sıkıntılar üzerine bir sosyalleşme tesis etmemiz mümkün olmaz. Acılarımızdan daha ders alacağız ama çalışmaya da devam edeceğiz. Hepimizi gözlerinden öpüyor, sizlere başarılar diliyorum” diye konuştu.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Kayacılar," El birliğiyle inşallah bu imtihandan da layıkıyla çıkacağız”
Sözlerine ev sahipliğinden dolayı Selçuklu Belediyesi’ne teşekkür ederek başlayan Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar,"On bir ayın sultanı, rahmet ayı, mağfiret ayı, bereket ayı, Ramazan ayının sizler başta olmak üzere tüm ülkemizde ve tüm İslam Aleminde yaşayan Müslümanlar için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Sevgili gençler Cenabı hak Bakara Suresinde; "Biz sizi biraz korkuyla, biraz açlıkla, canlardan, mallardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan ederiz. Sabredenlere müjdele” buyuruyor. Tabii zor günlerden geçiyoruz. Bu bir imtihandır. Bu sadece deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların değil hepimizin imtihanıdır. Bu imtihanda alnımızın akıyla çıkmayı Cenabıhakk’ın bizlere nasip etmesini de temenni ediyorum. El birliğiyle inşallah bu imtihandan da layıkıyla çıkacağız. Buna inanıyorum. Bu güzel ayın, bu mübarek günlerin hürmetine Rabbimin bizlere birlik, beraberlik, dirlik nasip etmesini temenni ediyorum. İbadetleriniz makbul olsun. Teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konya Namaz Vakitleri
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Diğer Haberler