SON DAKİKA

ÇİN SEYAHATİ NOTLARI

                         Çin ,son yirmi yılın parlayan yıldız ülkesi.Uzun bir tarih,uygarlığın bugün geldiği noktaya kağıt,pusula,barut gibi pek çok icatlarıyla kaynaklık eden bir ülke.Gizem dolu,uzakdoğu sporlarının anavatanı.Yer küremizde en fazla insanın yaşadığı topraklar.Bugün için dünya ekonomisini etkileyen bir dev.Bütün dünya markalarının üretim yaptıkları,ucuz insan gücünü sağlayan  üretim merkezi.Konfiçyüç ün felsefesine ,düşüncelerine ilham veren  inançların yaşadığı bir coğrafya. Daha pek çok özellikleri sebebiyle merak edilen,kültür seyahatlerinde olmazsa olmazlardan.

 

 


                        Biz Türkler için Çin i gezmek ve tanımaya çalışmak  daha bir anlamlı.Tarihimizin en eski kayıtları,Çin belgeleri arasında çıkmakta.Bilinen tarihimiz Çin le başlamakta.Tarihimizin neredeyse 1000 yılı Çinlilerle mücadeleyle geçmiş.Karşılıklı etkileşimler olmuş.Bugün ise Uygur Türkleri nin oluşturduğu Doğu Türkistan bölgesinin,  işgal altında  bir  özerk bölge olarak yaşıyor olmaları dolayısıyla halen irtibatımız devam etmekte.

 


                

 

        Kısaca yukarıda izah etmeye çalıştığımız sebeblerle ,seyahat grubumuzun bu seferki arzusu Çin olmuştu.Maalesef Uygur Özerk bölgesini de kapsayan bir tur proğram bulamadık.Biz de Çin in diğer önemli şehirlerini kapsayan bir proğramla bu seyahati yapmaya karar verdik.Konya dan Hasip Şenalp,Ahmet Özer,Ali Can,Sefa Coşkun,Mustafa Candan ve Mustafa Ulukara 15 mayıs 2015  tarihinde yola çıktık. İstanbul  da bizi, daha önceki bir seyahatimizde de rehberliğimizi yapan  Ekin hanım beklemekteydi.Bizim  dışımızda 6 aile ve yalnız katılan Mehtap hanım vardı.Toplam 20 kişiydik.16 Mayıs saat 01.05 de istanbul dan Thy  ile Çin in başkenti Pekin e gitmek üzere havalandık.yaklaşık 8,5 saatlik bir yolculuktan sonra Pekin e yerel saat ile 14,30 da  vasıl olduk.

 

                          Çin Türkiye den 5 saat ilerideydi.Daha Türkiye de sabah saatleri iken Çin de ikindiye yaklaşmıştık.Bağajları almak için havaalanı içinde raylı sisteme bindik.bagajları alıp ,bizi bekleyen yerel rehber eşliğinde otobüsümüzle yola çıktık.

 

 


                          Gezi notlarından önce Çin in bugünü ve tarihi hakkında biraz bilgi vermenin,notlarımızı anlamada faydalı olacağını düşünüyoruz.

 

Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:05
Güneş
05:43
Öğle
13:02
İkindi
16:52
Akşam
20:10
Yatsı
21:41