SON DAKİKA

ÇİN SEDDİ

 Gezinin en önemli proğramlarından biri olan Çin seddi ne yola çıktık.  Dünyanın 7 harikasından biri.1987 Unesco tarafından dünya kültür mirası listesine alınmış.  

 

 

 Bir saati geçen bir yolculuktan sonra Çin seddinin turistlere açılan bölümlerin olduğu yere geliyoruz.  M.Ö 3.yüzyılda başlayıp 18.yüzyıla kadar yapımı devam etmiş.Asıl kısmı M.Ö.200 ile M.S600 yılları arasında yapılmakla birlikte son hanedan Ming hanedanlığı döneminde de 18.yy a kadar yapılmaya devam edilmiş.

 

 

Bugün kalıntıları olan kısımlarda daha çok bu hanedan zamanında yapılan bölümleri. 6300 km uzunluğunda.Kuzeyden gelen Türk akınlarına karşı yapılmaya başlanıyor.Aslında duvar olarak düşünülmemiş.Önce akın yerleri kapatılmış.Ama boş kalan yerlerden akınlar olmaya başlayınca oralarda kapatılmış ve   bugünkü boyutlarına gelmiş. Askeri tesis bunlar.yer yer tapınaklar var.Gözetleme kuleleri var. askerlerin yaşaması için gerekli alanlar bulunuyor.Duvarın yüksekliği 4-6 metre,kalınlığı ise 6-7 metre civarında.  Çin seddine işci olarak giden hiç kimse geri dönememiş.Ölenleri temellerin arasına koyup devam etmişler.Babası alıp götürülen çocuklar Bu duvarlara babasını ziyarete geliyorlar.İşte bu yüzden Bu lisanda duvar kelimesi baba kelimesi ile aynı anlama geliyor.Pekin bölgesinde 3 tane kapı var.Çin hükümeti son yıllarda bu kapıları turistik amaçla kullanmaya başlamış.Hatta  otel yapılmışlar..Çin de 'Çin seddi boydan boya yürümeden kahraman olunmaz 'diye bir söz varmış.Ama bizim ne boydan boya yürümek ne de kahraman olmak gibi bir niyetimiz yok.Gördüklerimiz yeter diyoruz.


           

         

          Çin Seddi dönüşünde alt katında değerli taşların işlenerek satıldığı büyük bir alış veriş yerinin üzerindeki bir lokantada yine aynı usulle yemeğimizi yedikten sonra Xian a gitmek üzere havaalanına gittik.
          

   

   Tahmini 1,5 saatlik bir yolculuktan sonra Xian a vardığımızda akşam olmuştu.Burdaki yerel rehberle buluşup otelimize gittik.

Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:05
Güneş
05:43
Öğle
13:02
İkindi
16:52
Akşam
20:10
Yatsı
21:41