SON DAKİKA

SUZHOU

              2500 yıllık bir tarihe sahip olan Suzhou,  Yangtze nehrinin kolları üzerine kurulmuş.Taş köprüleri,estetik güzel binaları,bahçeleri ve özellikle İPEK üretim fabrikalarının bulunduğu bir şehir.
        

         

 

        İpek üretim tesislerinden önce,ilk durağımız tarihi bir çin evi oldu.1500 lerde yapılan bu ev geniş  müştemilatı,ekv sahibinin  oturduğu yerler dışında kabul salonları gibi pek çok bölümden oluşmakta. Yapıldığı yıllara ait mobilya ve aksesuarlar korunmaya çalışılmış. Özellikle bahçesi  çin bahçe düzenlemelerine örnek sayılabilecek nitelikte.Geniş bir alanı kaplayan bahçeden ayrıldığımızda yorulmuş ve acıkmıştık.  Cadde üzerinde Güzel bir lokantada  yediğimiz yemekten sonra  Shuzou ya gelmemizi gerektiren asıl noktaya İpek Üretim tesislerine  geçtik.  Önce yine grup olarak bir tanıtım alanına alındık.

 

       

        Gerçek ipekle ,polyester arasındaki fark anlatılmaya çalışıldı.İpeğin Dut yaprağından sonra geçirdiği bütün aşamalar önce anlatıldı,sonra da bizzat  aşama aşama gösterildi. Ve tabiiki sonunda bir satış mağazası.Her türlü giyeceğin ipekten yapılmış ları  satılıyor.İpek yorgan meşhurmuş buralarda.Gruptan ,burda üretilen yorganlardan  alanlar oldu.Hatıra kabilinden alış verişler yapıldı.Gerçek ipekten yapılan hiçbir ürünü ucuz bulmadık.Nerdeyse Türkiye ile aynıydı.Alınan yorganlar  kargoyla gönderilmek istendi.Ama kargo fiyatları da yüksek bulundu.Şangay da ek bavullar alınarak getirildi meşhur yorganlar.

  

 

 

         Shuzou dan ikindiye doğru yola çıktık.Şangay fazla uzak değilmiş.Akşam olmadan Şangay a
vardık. 

 

           Karayolu ile seyahatimiz Çin  kırsal yaşamı hakkında,yolları hakkında bilgi sahibi olmamız açısından faydalı oldu.

 

            Hangzou dan Şangay a kadar nerdeyse yerleşim yerinin,daha doğrusu binaların kesilmediğinin gördük.Bunlar içinde fabrikalar,yüksek katlı bizim toki konutları gibi konutlar gördük.Hızlı trenin  yerde değil,viyadük şeklinde kilometrelerde havada gittiğini gördük.Böylece aşağılarda hayatın ,ulaşım kesilmeden devam ettiğini gördük.

 

            Yol üzerinde bir kez bir konaklama tesisinde mola  verdik.Türkiye deki  tesisler gibiydi.

 

 

Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:05
Güneş
05:43
Öğle
13:02
İkindi
16:52
Akşam
20:10
Yatsı
21:41