SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan kararları onayladı

27 Kasım 2015, Cuma - 00:42
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından arz edilen YAŞ kararlarını onayladı.
Toplantının ardından yapılan açıklamada "Rusya ile askeri diplomatik kanallar açık tutulmalı" denildi.


Başbakan Davutoğlu, Anıtkabir'e gelişinde Aslanlı Yol'un başında komutanlar tarafından karşılandı. Daha sonra YAŞ üyeleri Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi. Başbakan Davutoğlu, üzerinde "YAŞ üyeleri" yazılı kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye bıraktı.

"BANA GÖNDERİN SİZİ ÖDÜLLENDİREYİM"
Davutoğlu, Anıtkabir'i ziyareti sırasında, merdivenlerde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra, foto muhabirlerinden, çektikleri fotoğrafları kendisine göndermelerini istedi. 
Başbakan Davutoğlu, "Çektiğiniz en güzel kareyi bana gönderin sizi ödüllendireyim" dedi.

Davutoğlu'nun, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Davutoğlu başkanlığındaki heyet, mozoleye çıkan merdivenin önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.


Burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Başbakan Davutoğlu, deftere şunları yazdı:

"Yüksek Askeri Şura çalışmaları vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsında tüm gazi ve şehitlerimizi hürmetle minnetle yad ediyoruz.
Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi evrensel standartlara yükseltmek, ülkemizi her alanda tayin edici bir konuma getirmek için büyük bir azimle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye'nin dirlik ve düzeni için demokratik sistemimizi her geçen gün daha çok güçlendiriyor, istiklal ruhuna sadık kalarak Türkiye'nin istiklal davasını hakkıyla temsil etmeye çalışıyoruz.

Milli iradeyi her türlü vesayet odağına karşı korumak için bütün dikkatimizle titizleniyor, devletimizin gücünü ve ülkemizin imkanlarını vatandaşlarımızın tamamına yansıtmak için gayret gösteriyoruz. Şükürler olsun ki bugün büyük, müstakil ve özgür Türkiye idealimize sahip çıkarak devletimize, milletimize yönelen bütün tehditleri bertaraf edecek kudretteyiz.

Cumhuriyetimizin 100. yıl hedeflerine odaklanmış olarak inanıyoruz ki; ülkemiz 2023 yılına ulaştığımızda dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olacaktır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de ülkemizin ve bölgemizin güvenliği ile barışın güvencesi olmaya devam edecektir.

Bu şuurla gerçekleştirdiğimiz 2015 yılı kış dönemi Yüksek Askeri Şura çalışmalarımızın ülkemize, milletimize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyor, aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz."

YAŞ TOPLANDI
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki YAŞ toplantısı, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda başladı. Davutoğlu başkanlığındaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Orgeneral Kamil Başoğlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele ve YAŞ üyesi Orgeneral Akın Öztürk katıldı. 

HARBE HAZIRLIK DURUMU GÖZDEN GEÇİRİLDİ 

Toplantıda ordunun ihtiyaç duyduğu silah ve savunma sistemlerine ilişkin bir değerlendirme yapılması da beklenirken terfi ve atamalar ele alınmadı. YAŞ toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) savaşa hazırlık durumu gözden geçirildi. Şura gündeminde terörle mücadele ve Suriye sınırındaki son durum da ele alındı.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:33
Güneş
05:22
Öğle
12:57
İkindi
16:50
Akşam
20:23
Yatsı
22:03
Diğer Haberler